Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bolt má osmé olympijské zlato, na dvoustovce za ním doběhl ‚kámoš‘ De Grasse

Sport

  3:39aktualizováno  4:20
RIO DE JANEIRO - Jamajský fenomén Usain Bolt vyhrál v brazilském Riu také dvoustovku, kterou ovládl časem 19,78 sekundy. Bolt se tak stal už osminásobným olympijským šampionem, druhý za ním doběhl mladý Kanaďan André De Grasse (20,02 s), třetí místo pak přiřkla cílová fotografie Francouzi Christopheru Lemaitremu (20,12 s).

Usain Bolt ve finále dvoustovky. foto: Reuters

Zastavte ho, jestli můžete. Jediným soupeřem fenomenálního Jamajčana Usaina Bolta je opět jen fenomenální Jamajčan Usain Bolt. „Nepotřebuji dokazovat cokoliv jiného. Co ještě mohu udělat pro to, abych světu ukázal, že jsem ten největší?“ usmíval se v cíli Bolt.

Už když ten vybíhal vybíhal ze zatáčky finále na 200 metrů, bylo jasné, že obhájce olympijského zlata z této trati z Pekngu 2008 i Londýna 2012 bude bojovat pouze s výsledným časem.

Usain Bolt ve finále dvoustovky.
Usain Bolt ve finále dvoustovky.

Mimochodem také proto, že jeho velký americký konkurent a vládce letošních tabulek - Lashawn Merritt, který měl nahradit na pozici hlavního Bolta vyzývatele krajana Justina Gatlina vypadnuvšího už v semifinále - totálně zaspal na startu (jeho reakce na výstřel byla bídných 0,189, nejhorší ze všech finalistů).

VÝSLEDKY FINÁLE DVOUSTOVKY MUŽŮ NA OH V RIU

1. Bolt (Jam.) 19,78, 2. De Grasse (Kan.) 20,02, 3. Lemaitre (Fr.) 20,12, 4. Gemili (Brit.) 20,12, 5. Martina (Niz.) 20,13, 6. Merritt (USA) 20,19, 7. Edward (Pan.) 20,23, 8. Guliyev (Tur.) 20,43.

Jamajčan před závodem vyhlásil, že chce útočit na světový rekord a dostat ho pod hranici 19 sekund. To se mu nakonec i přes enormní snahu tentokrát bez úsměvů na cílové pásce nepovedlo, finále ovládl na sebe „průměrným“ časem 19,78 sekundy, přesto mohl slavit.

Nikdo z jeho konkurentů se totiž nedostal pod dvacet vteřin. Druhý doběhl v čase 20,02 sekund jeho semifinálový společník při „pokecu“ před cílem semifinálových běhů - Kanaďan Andre De Grasse. Třetí pak o další desetinu sekundy zpět doběhl díky vynikajícímu finiši Francouz Christophe Lemaitre.

Oba se ale společně se zbylými účastníky finále i fanoušky museli poklonit svému králi. Jamajčan Usain Bolt vybojoval v osmém olympijském finále osmé zlato! A pokud dotáhne ke zlatu i jamajskou štafetu na 4x100 metrů zařadí se s devíti zlaty z pod pěti kruhů po bok legendárních atletů Paava Nurmiho a Carla Lewise.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!