Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Bonds přepsal baseballovou historii

Sport

  11:57
SAN FRANCISCO - Den, který baseballoví fanoušci dlouho očekávali, konečně přišel. Tři dny poté, co vyrovnal historické maximum v počtu homerunů Hanka Aarona, se stal Barry Bonds novým rekordmanem zámořské MLB. Třiačtyřicetiletý baseballista předvedl v utkání s Washingtonem odpal za bariéru číslo 756 a osamostatnil se v čele tabulek.

Pátá směna zápasu s Washingtonem zajistila Barrymu Bondsovi baseballovou nesmrtelnost. foto: ČTK

Historický odpal se Bondsovi povedl v páté směně proti nadhazovači Mikeovi Bacsikovi. Utkání poté bylo zhruba na deset minut přerušeno kvůli oslavám Bondsova výkonu, jenž je jedním z nejsledovanějších v severoamerickém sportu. Aaronův rekord platil 33 let.


Na rozdíl od sobotního duelu, kdy se Bonds dostal na metu 755 odpalů, nebyl v hledišti stadionu Giants komisionář soutěže Bud Selig, jehož chladný vztah ke slavnému pálkaři má původ v dopingovém podezření. Bonds bývá totiž spojován s kontroverzní laboratoří BALCO, a i když vědomé užívání steroidů popírá, především na soupeřových stadionech je častým terčem hanlivých pokřiků fanoušků.

Aaron pogratuloval jen z videa
Ty se však nekonaly na domácím stadionu, kde si sedminásobný nejužitečnější hráč Národní ligy naplno vychutnal oslavy s ohňostrojem. "Děkuju vám všem, všem fanouškům San Franciska. A také spoluhráčům, kteří mi dodali tolik podpory, že jim to do smrti nezapomenu," říkal do mikrofonu Bonds, kterého sledovala jeho rodina včetně dětí. "Jsem rád, že jsem to stihl dřív, než půjdete do školy," dodal směrem ke svým potomkům.

Vedle Seliga chyběl v ochozech podle očekávání i sám legendární Aaron, jenž už mnohokrát avizoval, že ho honba za jeho rekordem nezajímá. Svému nástupci nicméně popřál z předtočené nahrávky. "Bylo mi ctí držet tento rekord 33 let. Teď můžu otočit list a gratuluju Barrymu a jeho rodině k dosaženému výkonu," uvedl třiasedmdesátiletý Aaron.

Jako již tradičně se o míček z Bondsovy pálky strhla v hledišti obrovská mela. Cennou relikvii, kterou může výhodně zpeněžit, získal ve shluku diváků dvaadvacetiletý Newyorčan Matt Murphy.

Ani Bondsův rekordní homerun však nepomohl Giants k vítězství, tým z americké metropole utkání ozdobené historickým výkonem vyhrál 8:6.

Autor: