17. dubna 2017 14:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Bostonského hrdinu tíží úmrtí sestry. Na chvíli zapomenout a hrát, předsevzal si

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Isiah Thomas (uprostřed) vzpomíná se spoluhráči na zesnulou sestru Chynu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Isiah Thomas (uprostřed) vzpomíná se spoluhráči na zesnulou sestru Chynu. | foto: ČTK/AP

boston Jako by toho na jeho ramenou doteď neleželo dost. Maličký rozehrávač Isaiah Thomas má dovést svůj Boston k úspěchu v play-off NBA. Teď se pere i s těžkou životní ztrátou. V sobotu přišel při autonehodě o svou mladší sestru Chynu.

Při představování hráčů na domácích zápasech Bostonu Celtics stojí sám v rohu palubovky. Pak se tento 175 centimetrů vysoký basketbalista úplně schová mezi spoluhráče a vyběhne na bouřlivého ohlasu na hřiště.

Před nedělním prvním play-off s Chicagem si Thomas stoupl na své místo v TD Garden a vypadal obzvlášť zranitelně.

Měl v očích slzy a nepozdravil fanoušky zvednutou rukou, jako to běžně dělává. Stejně jako se nezúčastnil předzápasového týmového pokřiku.

Heslo se pro tento večer výjimečně změnilo. „Jsme s tebou, Isaiahu!“ ozvalo se z klubka hráčů.

Pouhý den poté, co jeho sestra zemřela v dopravní nehodě, Thomas nastoupil k utkání NBA.

V úvodním souboji letošního play-off podal skvělý výkon, nastřílel 33 bodů, dělal, co se udělat dalo. Jeho Boston i tak podlehl Chicagu 102:106.

Absolutně vyčerpaný Thomas, jak emocionálně, tak fyzicky, nehovořil o utkání s médii, jak to běžně dělává a jak velí povinnost všem hráčům NBA.

Jeho spoluhráči i trenérský štáb maximálně oceňovali, jak maličký rozehrávač k zápasu přistoupil. Mrzelo je jen, že nedokázali získat pro svou hvězdu vítězství.

„To, jak tohle utkání odehrál, o něm hodně vypovídá jako o člověku. Neskutečně se snažil a bojoval, nechal na hřišti všechno. Měli jsme vyhrát už jen pro něj,“ pochválil spoluhráče Jae Crowder.

Isaiah Thomas (4) z Bostonu bojuje o míč s hvězdnou Golden State Stephenem Currym (30) a Klayem Thompsonem.

Isaiah Thomas (4) z Bostonu bojuje o míč s hvězdnou Golden State Stephenem Currym (30) a Klayem Thompsonem.

Trenér Brad Stevens navštívil neděli Thomase doma a řekl mu, že nemusí hrát, pokud se na to nebude cítit. Zápas ho měl čekal prakticky den poté, co jeho dvaadvacetiletá sestra zahynula při nehodě na dálnici v rodném státě Washington.

Thomas zrovna ve chvíli, kdy se svět dozvěděl o smrti jeho sestry, dával rozhovor pro televizi.

Od novinářů ho odtáhl jeho blízký kamarád a spoluhráč Avery Bradley a společně vstřebávali smutnou novinu. Sám Bradley před čtyřmi lety přišel v průběhu sezony o matku a také se s tím těžko vypořádával.

„IT je pro mě rodina. Vyrostli jsme kousek od sebe. Vím, jak je to pro něj těžké, ale je to velký bojovník. Zápas hrál pro svou rodinu,“ řekl Bradley po zápase novinářům.

Thomas těžko zvládal už rozcvičení před utkáním, kdy mu byly vidět slzy v očích, ještě hůř na tom byl při předzápasové hymně. Na botách měl napsáno sobotní datum a „RIP LIL SIS“.

Vypadal sice absolutně zničeně, ale v těchto chvílích je pro něj basketbal nejspíš vítané tříhodinové rozptýlení. Hned v první čtvrtině nasázel 13 bodů a fandové Celtics oceňovali jeho koše hlasitěji než jiné úspěchy svých oblíbenců.

Bostonu se však nevedlo v doskakování a trochu nečekaně podlehl. Druhý zápas čeká oba týmy v úterý, zatím se neví, jestli bude Thomas v sestavě, nebo u své rodiny.

„Necháme to na něm, on se rozhodne a my mu vyhovíme,“ řekl trenér Stevens.

Jednoduché to nebylo ani pro jeho spoluhráče. „Nebudeme se vymlouvat, ale bylo to hodně složité. Mysleli jsme na něj, snažili jsme se mu pomoct, ale nakonec prostě musíme hrát basketbal, je to naše práce. On se s tím popere,“ soudí zkušený pivot Al Horford.

Boston teď čeká těžký úkol vypořádat se se zbytkem série a zároveň se maximálně postavit za Thomase.

„Hlavně ho teď podpoříme jako tým, budeme pozitivní a budeme hrát i pro něj. Všichni v šatně hlavně chtějí, aby se cítil lépe,“ doufá Avery Bradley.

Jakub Eichler
  • 0Diskuse
Najdete na Lidovky.cz