Úterý 26. ledna 2021svátek má Zora -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Boxerský Dream Team dorazí do Prahy. Proti komu budou Kubánci v Lucerně tančit?

Joahnys Argilagos (v červeném) ve vítězném finále MS váhy do 49 kg proti... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Joahnys Argilagos (v červeném) ve vítězném finále MS váhy do 49 kg proti... | foto: AIBA.org

PRAHA/HAMBURK Do české metropole se ve druhé polovině listopadu chystají nejlepší amatérští boxeři světa v čele s hvězdnou kubánskou reprezentací, která si nic nezadá s basketbalovým výběrem hvězd z olympiády v Barceloně 1992 a která si to v pražské Lucerně rozdá s Výběrem Evropy.

22. listopadu 2017. Tohle datum by si měli ve svém kalendáři zakroužkovat všichni fanoušci boxu. A nejen ti, ale prostě všichni, co mají rádi sport. V pražské Lucerně se představí zástupci nejlepší reprezentace světa. Kubánští boxeři navíc nepřijedou do české metropole jen na otočku.

Na olympiádě v Pekingu 2008 vybojovali Kubánci sice osm medailí, ovšem ani jedno zlato. O čtyři roky později pak přidali do své sbírky „jen“ dvě zlata a dva bronzy.

Nikterak zářivé období nezažívali vyslanci boxerské velmoci ani na světových šampionátech v letech 2009 až 2013. Ze tří setkání nejlepších amatérských bojovníků planety vybojovali pouhých pět zlatých.

Mistrovství světa v boxu 2017: na finále dorazili i bývalí soupeři z...
Mistrovství světa v boxu 2017: v německém Hamburku se na finále přišel podívat...

Pro reprezentaci, která se do té doby mohla pyšnit 62 nejcennějšími kovy z mistrovství světa a suverénně vládla historickému žebříčku, nic moc výsledek.

Před dvěma lety v katarském Dauhá ale už nastal opětovný návrat na výslunní. Sedm medailí, z toho čtyři zlata, toť výsledek středoamerické velmoci pod dohledem bohatých šejků či hvězdného Filipínce Mannyho Pacquiaa.

Loni v Riu přidali Kubánci další tři zlata (a tři bronzy), aby v sobotu v německém Hamburku doslova explodovali. Sedm finálových účastí přetavili v pět titulů.

Mistrovství světa v boxu v Hamburku

  • Do 49 kg: Argilagos (Kuba) - Dusmatov (Uzb.) 3:2, 3. místo: Martínez (Kol.) a Jeržan (Kaz.).
  • Do 52 kg: Veitia (Kuba) - Latipov (Uzb.) 5:0, 3. místo: Galanov (Rus.) a Kim in-kju (Korea).
  • Do 56 kg: Jeralijev (Kaz.) - Ragan (USA) 3:2, 3. místo: McGrail (Angl.) a Bidhúri (Indie).
  • Do 60 kg: Oumiha (Fr.) - Álvarez (Kuba) 5:0, 3. místo: Eranosjan (Gruz.) a Dordžnjambuu (Mong.).
  • Do 64 kg: Cruz (Kuba) - Choldarov (Uzb.) 5:0, 3. místo: Bačkov (Arm.) a Rojas (USA).
  • Do 69 kg: Gijasov (Uzb.) - Iglesias (Kuba) 5:0, 3. místo: Baraou (Něm.) a Žusupov (Kaz.).
  • Do 75 kg: Chyžňak (Ukr.) - Amankul (Kaz.) 5:0, 3. místo: Šachsuvarly (Ázerb.) a Isley (USA).
  • Do 81 kg: La Cruz (Kuba) - Ward (Ir.) 5:0, 3. místo: Mina (Ekv.) a Melikuzjev (Uzb.).
  • Do 91 kg: Savon (Kuba) - Tiščenko (Rus.) 3:2, 3. místo: Levit (Kaz.) a Tursunov (Uzb.).
  • Nad 91 kg: Medžidov (Ázerb.) - Konkabajev (Kaz.) 4:1, 3. místo: Goodall (Austr.) a Arsene (Kam.).

Lepší načasování pro návštěvu boxerských tanečníků v Česku snad ani vyjít nemohlo. „Všichni jsou nadšení. A všichni se toho chtějí zúčastnit, to nejsilnější do výběru Evropy přislíbili Němci, jednali jsme třeba i s Rusy či Chorvaty,“ řekl pro Czechboxing.cz z Hamburku Pavel Hynek, mezinárodní rozhodčí a sportovní manažer pražského BC BigBoard Praha, který byl v německém přístavním městě společně s prezidentem České boxerské asociace (ČBA) Svatoplukem Žáčkem.

Cíl jejich návštěvy závěrečných bojů světového šampionátu? Pochopitelně zákulisní jednání o souboji Kuby s výběrem Evropy, na který dojde 22. listopadu v pražské Lucerně. „Bude to vážně velké, chystáme i nějaká překvapení,“ přidal Hynek.

Kromě zvučných jmen v obou týmech pak budiž skvělou zprávou i ta, že Kubánci dorazí do české metropole už 13. listopadu. Vedení ČBA a BigBoardu tak plánuje vytěžit z jejich návštěvy daleko více včetně trenérských seminářů a dalších akcí, které by mohli oslovit i širší veřejnost.

A kteří že mistři světa z Kuby by měli ve druhé polovině listopadu roztančit Prahu? V Hamburku slavili zlato Joahnys Argilagos, Josvany Veitía, Andy Cruz Gómez, Julio César la Cruz a Erislandy Savón.

Posledně jmenovaný je pak synovce legendy legend Félixe Savóna, la Cruz je pak právě po něm se čtyřmi světovými zlaty druhým nejúspěšnějším amatérským boxerem historie Félix Savón vybojoval šest titulů mistra světa).

Tenhle sportovní svátek boxerského „Dream Týmu“ si prostě nemůžete nechat ujít.

Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně
PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně

Šestiletý Honzík Hanuš se narodil s vrozenou vývojovou vadou pravé ruky. Když bylo malému půl roku, lékaři mu diagnostikovali opoždění...