16. července 2007 9:53 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Brankářská škola zaspala dobu

Dominik Hašek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dominik Hašek. | foto: ČTK

PRAHA Česká brankářská škola, která stojí za úspěchy tuzemského hokeje, je v troskách. Jak jinak vysvětlit, že český hokej má v NHL jen dva starší brankáře? Jednatřicetiletého Tomáše Vokouna a ještě o jedenáct let staršího Dominika Haška. Po nich zbyla mezera, kterou se pokusí zaplnit až další generace.

Proč čeští gólmani zaostávají za světem? Josef Bruk, brankářský trenér Haška a Sparty, má jasno. „S brankáři se u nás prostě nepracuje. Po revoluci jsme vylili vaničku i s dítětem. To, co bylo dobré, od nás převzali ostatní a my sami to neuznáváme,“ řekl Bruk.

Čeští brankáři v NHL

DO SEZONY 2003/04
Dominik Hašek, Tomáš Vokoun, Milan Hnilička, Roman Turek, Roman Čechmánek, Martin Prusek.

V SEZONĚ 2006/07
Hašek, Vokoun.

BRANKÁŘI NA FARMĚ V SEZONĚ 2006/07
Marek Schwarz, Tomáš Pöpperle, Miroslav Kopřiva.

BRANKÁŘI V ZÁMOŘSKÝCH JUNIORSKÝCH SOUTĚŽÍCH V SEZONĚ 2006/07
Ondřej Pavelec, Michal Neuvirth.

Výsledek už se dostavil. Před stávkou v NHL měl český hokej v zámoří šest brankářů. Jiné evropské země si o takovém čísle mohly nechat jen zdát. Teď se Čechům vyrovnali Slováci, kteří mají v NHL dva mladé gólmany Budaje a Haláka, prim hrají Švédové a Finové. Ze špičkových výkonů českých gólmanů Turka, Hniličky nebo Čechmánka těžila reprezentace. „Úspěch mužstva byl vždy potvrzen výkonem brankáře,“ podotkl Radomír Daněk, který už dvacet let připravuje reprezentační gólmany všech kategorií.

Jenže jejich následovníci chybí. „Vždycky, když reprezentace jela na nějakou akci, věděli jsme, že náš brankář bude v all stars týmu nebo bude vyhlášen nejlepším gólmanem. Teď jsou naši brankáři ve statistikách desátí a horší,“ řekl Bruk.

Týmy se brankářům nevěnují
Důvody pro úpadek brankářské školy lze hledat především v práci s mládeží. „Ti dobří už jsou jen dozníváním tréninkových středisek. Pro výchovu brankářů nemáme ani dostatečnou literaturu na úrovni,“ upozornil Bruk.

České kluby často nemají ani jednoho trenéra brankářů na celý oddíl. „Přípravě gólmanů jsme se na rozdíl od zbytku světa nevěnovali. Tam totiž mají všude trenéry brankářů, tady to začalo pozdě - a je diskutabilní, jestli to vůbec začalo,“ narážel Bruk na kvalitu brankářských tréninků. Zdaleka ne všechny extraligové týmy se věnují přípravě brankářů, přestože se jedná o klíčový post v mužstvu.

„Mladí brankáři u nás jsou většinou samorosti,“ objasnil Daněk. Jenže s brankáři se musí pracovat i po psychické stránce - a na takovou práci musí mít někdo v týmu čas. „Brankáři jsou hrozně specifičtí. Potřebují pracovat jinak než zbytek týmu. Navíc často žijí ve svém vlastním světě,“ popsal Daněk.

Mladí raději odcházejí
Trenéři brankářů jsou v severských zemích samozřejmostí. I gólman Tomáš Pöpperle má ze zahraničí dobrou zkušenost. „Oni se neustále vzdělávají, jdou s dobou a sledují nové trendy v tom, jak by se mělo chytat. Výsledkem je, že třeba Finové mají v NHL osm gólmanů,“ řekl Pöpperle.

Navíc ve Finsku nebo Švédsku se nebojí dát šanci mladým. „Když hráč v reprezentaci do dvaceti let prokáže výkonnost, týmy se mu nebojí dát šanci,“ připomněl Daněk. Právě díky tomu si ve Finsku mohli zahrát například Zdeněk Šmíd nebo Tomáš Duba, který letos vychytal Spartě titul.

„Místo Pince a Svobody, kterým už vysedávání na lavičce během šampionátu nic nedá, měli jet na mistrovství světa mladší kluci. Ti potřebují zkušenosti z velkých akcí,“ tvrdil Daněk.

Mladí čeští brankáři nevidí v domácí soutěži perspektivu, a raději odcházejí do zámořských juniorských soutěží, kde je o ně zájem. Místo nejistoty v české extralize volí odchod na farmu.

Tam míří stále více českých brankářů. Největší šanci dostat se brzy do NHL mají dva bývalí gólmani Sparty Marek Schwarz a Tomáš Pöpperle. „Oběma věřím. Marek už k NHL přičichl v minulé sezoně. Myslím, že se svým talentem a pílí dokážou prosadit,“ věří Daněk.

Jak připravit dítě na očkování, aby nemělo strach z lékaře?
Jak připravit dítě na očkování, aby nemělo strach z lékaře?

Očkování absolvují malé děti v prvních letech života hned několikrát. Zpočátku si to ani neuvědomují, později už mohou mít „vypěstovaný“ strach z toho, že to bude bolet. Nervozita rodičů jim nepřidává. Jak bychom měli své dítě připravit na očkování, aby se nebálo a zvládlo tuto povinnou (a nemilou) událost co nejlépe?

Najdete na Lidovky.cz