9. listopadu 2014 13:32 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Bratři Márquezové mají vítězství v genech. Álex se stal mistrem Moto3

Álex Márquez slaví titul v Moto3 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Álex Márquez slaví titul v Moto3 | foto: Reuters

VALENCIE/PRAHA Poprvé v historii jsou dva bratři mistry světa v závodech silničních motocyklů. Španěl Álex Márquez se stal šampionem v nejslabší kategorii Moto3 a napodobil triumf svého bratra Marca v královské třídě MotoGP.

V posledním závodu sezony ve Valencii Márquezovi stačilo třetí místo, aby za sebou v celkovém pořadí šampionátu udržel Australana Jacka Millera, který dnes vyhrál.

Český nováček Karel Hanika zakončil mistrovství světa desátým místem ve Velké ceně Valencie, bodoval i třináctý Jakub Kornfeil.

Osmnáctiletý Álex Márquez vedl před posledním závodem o 11 bodů před Millerem, nakonec ho porazil o dva body. Australskému jezdci nepomohlo ani to, že v sezoně nasbíral šest vítězství - nejvíc ze závodníků Moto3. Ve Valencii vyhrál o 155 tisícin sekundy před Španělem Isaacem Viňalesem, Márquez ztratil necelou sekundu.

Hanika po startu z šesté příčky jezdil v úvodu závodu na pátém místě, ale pak se propadl. Desátým místem zaostal o jedinou příčku za svým maximem, kterého dosáhl v předchozím závodu v Malajsii. Ve své premiérové sezoně nasbíral 44 bodů a obsadil 18. místo. Kornfeil skončil s 97 body dvanáctý. Oproti loňsku získal více bodů, ale o jednu příčku si pohoršil.

ČTK, Lidovky.cz