Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Březina i Verner jsou v polovině MS v první osmičce

Sport

  16:25aktualizováno  16:48
MOSKVA - Krasobruslař Michal Březina je po krátkém programu na mistrovství světa v Moskvě sedmý, hned za ním následuje Tomáš Verner. V polovině soutěže vede s obrovským náskokem Kanaďan Patrick Chan, jenž vyhrál krátký program v novém světovém rekordu 93,02 bodu. Volnými jízdami vyvrcholí soutěž mužů ve čtvrtek, oba čeští reprezentanti nastoupí v předposlední rozjížďce.

Březina. foto: Reuters

Do krátkého programu vstupovali čeští krasobruslaři na led v poslední skupině. Březina, jenž se po podzimní operaci křečové žíly pokusí v Moskvě obhájit čtvrté místo, zajel program čistě a získal 77,50 bodu. Verner upadl při čtverném toeloopu a připsal si známku 75,94. Oba mohlo těšit, že patří do elitní desítky průběžného pořadí a před nimi jsou jen dva jiní Evropané.

Oba ani nevzdávají boj o medaile.

"Sice byla menší chybička ve výjezdu z trojité kombinace, která mě možná stála místo v průběžném pořadí, ale to snad nebude hrát tak velkou roli. Teď už s tím nic nenadělám, můžu to napravit jedině ve volné jízdě," řekl Březina českým novinářům. Pro volnou jízdu si proto ponechal i čtverné skoky, které si v Moskvě zatím zkusil jen trénincích a v pondělní kvalifikaci, kdy dvakrát spadl. V hale však už podle vlastních slov nemá sucho v puse, necítí žádný extra problém, takže věří, že náskok soupeřů se dá smazat. "Možný je všechno, je to sport," řekl.

Verner musel po pádu pozměnit sestavu, protože z posazu na ledě se nedalo přejít ke kombinaci s čtverným skokem. "Najednou jsem seděl na zadku a nedalo se dělat nic jiného, než jet dál, a to jsem udělal," prohlásil.

Český reprezentant je také přesvědčen, že boj o medaile není úplně ztracen, přestože Chanův náskok se už dohnat nedá. "Rozdíly nejsou až tak velký, všechno se dá ještě dohnat a skokanskou jistotu mám. To, že jsem dneska upadl, ještě neznamená, že bych chtěl házet flintu do žita," řekl. "Na černým koni ještě pořád sedím, jeden pád mě z něj nesesadil. Ještě pořád cválám a zítra to roztočíme," ujistil.

Hvězdou dnešního programu byl Kanaďan Chan, vicemistr světa z předchozích dvou let. Svou jízdu zahájil kombinací čtverného a trojného toeloopu a v rychlém tempu suverénně mířil za dílčím prvenstvím. Známkou 93,02 bodu překonal dosavadní rekord Jevgenije Pljuščenka (91,30) z loňského mistrovství Evropy v Tallinnu.

Ze druhého místa bude útočit na medaili Nobunari Oda, který však na Chana ztrácí více než jedenáct bodů, třetí je úřadující šampion a další Japonec Daisuke Takahaši. Volné jízdy pro 24 krasobruslařů odstartují ve čtvrtek v 11:30.

Autor: