12. listopadu 2015 15:30, aktualizováno  16:02 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Rio bojkotovat nebudeme, hlásí Rusko. Bubka: Mám zodpovědnost za čisté atlety

Legendární skokan o tyči Sergej Bubka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Legendární skokan o tyči Sergej Bubka. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

LAUSANNE Viceprezident světové atletické federace Sergej Bubka se vyslovil proti vyloučení ruského svazu z IAAF. Bývalý ukrajinský tyčkař nepovažuje za správné, aby byli plošným zákazem startů postiženi i čestní sportovci. Nepřeje si, aby museli zažít podobnou zkušenost jako on, když v roce 1984 jako úřadující mistr světa nemohl kvůli bojkotu východního bloku startovat na olympijských hrách v Los Angeles.

Vyloučit Rusko z mezinárodní atletické asociace IAAF a ze všech soutěží v pondělí doporučila Světová antidopingová agentura WADA kvůli rozsáhlému porušování antidopingového kodexu.

„Jako svaz musíme jednat. Musíme projít případ od případu, osobu po osobě,“ řekl Bubka v rozhovoru na webu Mezinárodní asociace sportovních novinářů (AIPS). Potrestán by podle něj měl být každý, kdo je do případu zapleten - funkcionáři, trenéři, manažeři. „Ti musí zaplatit svoji cenu. Ale normální sportovci, kteří s tím případem nemají nic společného, by neměli přijít ani o jediný závod,“ uvedl Bubka.

Situaci, do které by se dostali nevinní sportovci v případě kolektivního trestu, Bubka přirovnal k olympiádě v Los Angeles v roce 1984, na níž chyběl kvůli bojkotu socialistických zemí. „Mnoho nadějných sportovců nikdy nedostalo šanci bojovat o olympijskou medaili,“ uvedl Bubka, který pak ovládl soutěž tyčkařů na následujících hrách v Soulu. „Máme zodpovědnost chránit čisté sportovce před každou formou hromadného vyloučení. Nesmíme je trestat,“ dodal.

Rio bojkotovat nebudeme, slibuje Rusko

Rusko ve čtvrtek vydalo prohlášení, že nehodlá sáhnout k bojkotu olympijských her ani v případě, kdyby v Riu de Janeiro nesměli kvůli dopingovému skandálu startovat jeho atleti. V rozhovoru pro agenturu AP to řekl ruský ministr sportu Vitalij Mutko.

Světová antidopingová agentura WADA v pondělí kvůli rozsáhlému porušování antidopingového kodexu doporučila vyloučit Rusko z mezinárodní atletické asociace IAAF, což by pro ruské atlety znamenalo neúčast na všech soutěžích včetně olympijských her. IAAF bude o této možnosti jednat v pátek.

Ani takový scénář však podle Mutka nedonutí Rusko uvažovat o bojkotu her v Riu. „Nikdy. V žádném případě,“ reagoval na dotaz AP. „Rusko je proti bojkotu, proti politickému vměšování do sportu. Jsme spolehlivým partnerem olympijského hnutí,“ dodal.

Vyslovil se nicméně proti plošnému zákazu startů, který ruským atletům hrozí. „Pro ty sportovce, kteří mají čisté svědomí, by to bylo velmi bolestivé. Koneckonců takový zákaz jde proti duchu kodexu WADA, který má čisté sportovce chránit,“ prohlásil Mutko a slíbil, že Rusko bude o průběhu vyšetřování dopingového skandálu pravidelně informovat.

Sovětský svaz a jeho tehdejší spojenci včetně Československa bojkotovali v roce 1984 olympijské hry v Los Angeles. Byla to odpověď na západní bojkot moskevských her o čtyři roky dříve.

ČTK