13. listopadu 2012 8:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Bude jako Vonnová? Mladá lyžařka o sobě dává vědět

Mladá lyžařská hvězda Mikaela Shiffrinová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mladá lyžařská hvězda Mikaela Shiffrinová | foto: Reuters

PRAHA Říkají o ní, že bude příští královnou svahů. Dokonce ji přirovnávají ke hvězdné krajance Lindsey Vonnové. "Ne, ne, než si zasloužím takovou chválu, čeká mě ještě spousta práce," odpovídá skromně mladá lyžařka Mikaela Shiffrinová, která se už ve čtvrtém závodě Světového poháru dostala do nejlepší desítky a v osmém na pódium. O víkendu byla třetí ve slalomu v Levi.

Doma ve Státech pořád nemůže řídit auto, ani nemá právo jít k volbám. Je jí teprve sedmnáct a na závody ji dál doprovázejí rodiče. Přesto už hrdě reprezentuje svoji zem. To je příští Lindsey Vonnová, slýchá často. "Chtěla bych spíš být Mikaelou Shiffrinovou," hájí se světlovláska ze svahů. Svoji mezinárodní pověst začala budovat hned, jak jí to pravidla dovolila.

Jen co oslavila patnáctiny, vlétla do závodů FIS. Debut ve Světovém poháru zažila u nás ve Špindlerově Mlýně - v obřím slalomu ani slalomu speciál se nedostala do druhého kola, v dalším v obřáku v Aspenu neprošla znovu mezi třicítku. Ve slalomu ale šokovala osmým místem. Když jí bylo šestnáct, vyhrála americké mistrovství a stala se nejmladší americkou sjezdařkou s titulem.

Loni na konci prosince přijela do Lienzu a překvapila soupeřky třetím místem. "Je pecka být součástí toho cirkusu," pochvalovala si tehdy. Stejný výsledek zopakovala i v sobotu u polárního kruhu, kde jela svůj teprve dvanáctý pohárový slalom. Za vítěznou Němkou Höflovou-Rieschovou zaostala o 74 setin a mezi koly tweetovala: Let´s dance, do tance!

Vzdělání, trénink, závody, jídlo a spánek. Na víc prý nemá čas

"To je hláška z Avataru," připomněla Shiffrinová. "S jednou kamarádkou ji opakujeme neustále dokola. Ve filmu zazní, když se snaží zkrotit příšeru. Pomohlo mi to nastavit správně hlavu." S ní pak dokázala porazit zkušenější a více tituly ověnčené rivalky, mistryně světa, šampionky olympiád. "Cítila jsem se v pohodě, protože jsem plánovala jet tak, jak to dělám běžně v tréninku," prozradila.

Janica Kosteličová, lyžařská legenda a trojnásobná vítězka Světového poháru, jí pak přes Twitter vzkázala: Jsi úžasná, jen tak dál. Díky, díky, byla jsi jedním z mých největších idolů, odpověděla jí. Podle expertů nebude dlouho trvat, než zázračné dítě závod vyhraje. Možná i proto, jak zapálená do sportu je. "Vzdělání, trénink, závody, jídlo a spánek," vypočítala svoje denní aktivity. Že něco chybí? Není čas na nic jiného, ujišťuje. Takže i kluci mají smůlu, vzkazuje jim. "Většinu času přemýšlím jen o škole a lyžování."

Filip Grim, lidovky.cz

Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu
Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu

Teploty stoupají a krásné počasí nás zve do stínu stromů zahrad a parků. A to je ideální příležitost něco si ukuchtit. Inspirujte se nejlepšími recepty na grilování od našich uživatelek.