Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Bude nová hymna? Olympijský výbor by chtěl delší verzi nebo druhou sloku

Sport

  15:00
PRAHA - V budoucnu si možná budeme užívat delší pohled na české sportovce, pokud se jim podaří zvítězit a budou stát na stupních vítězů. Pro podobné příležitosti se totiž uvažuje o prodloužení nahrávky české národní hymny. S nápadem přišel Český olympijský výbor.

Ester Ledecká si užívá státní hymnu po vítězství na olympijských hrách v Pchjongčchangu foto:  Michal Růžička, MAFRA

Předseda ČOV Jiří Kejval objednal novou variantu hymny už loni u skladatele Miloše Boka.  Vznikly čtyři verze, které nahrál Symfonický orchestr FOK a Kühnův smíšený sbor. Výbor se úvahami o nové podobě hymny zabýval přes rok. Vycházel mimo jiné z toho, že délka hymny pro ceremoniální účely trvá 45 sekund a třeba pro vyhlašování vítězů na olympiádě by i vzhledem k délce skladeb dalších zemí byla lepší délka přibližně 80 sekund.

Možnou podobou hymny, jejíž uvádění dnes není v podstatě legislativně ošetřeno, se zabývá i ministerstvo kultury. 

Český olympijský výbor rozhodl i v souvislosti s letošním stým výročím vzniku Československa vyvolat diskusi o tom, jestli by hymna třeba neměla mít dvě sloky.

Ministr kultury v demisi Ilja Šmíd připomněl, že neexistuje zákon ani vyhláška, které by určovaly, jak se má hymna hrát. V zákoně o státních symbolech je pouze uvedeno znění „zkrácené“ československé hymny.

Podle Šmída by se měl český zákon novelizovat a upravit. Kromě celospolečenské debaty o hymně chce uspořádat odborné grémium, kde by oslovil skladatele, muzikology nebo odborníky z Českého muzea hudby, aby posoudili podoby hymny z hlediska hudebního. „Mohla by z toho vzejít nějaká třeba doporučení, jak ji hrát při různých příležitostech,“ řekl. Grémium by se mělo sejít zhruba do měsíce.

„Chtěli bychom na něj pozvat asi deset českých odborníků z řad hudebníků, muzikologů, historiků. Obsahem setkání by měla být debata o instrumentaci, aranžmá hymny, vůbec o smyslu hymny jako státního symbolu a o tom, zda uvedení v zákoně o státních symbolech je dostatečné. Myslím si, že by se měla kodifikovat nejen verze melodická, ale měli bychom hovořit i o tom, do jaké míry je závazná instrumentace a aranžmá české státní hymny,“ uvedl Šmíd.

Nová verze hymny vznikla také před deseti lety, kdy ji u příležitosti 90. výročí vzniku Československa zadal tehdejší premiér Mirek Topolánek. Autory úprav byli Otakar Jeremiáš a Jaroslav Krček, sóla nazpívali Adam Plachetka a Kateřina Kněžínková.

Česká národní hymna je první sloka písně Kde domov můj z divadelní hry Josefa Kajetána Tyla Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka, hudbu k ní složil František Škroup. Byla první částí hymny československé následována první slokou nynější hymny slovenské (Nad Tatrou sa blýska). Jako česká hymna se užívá od rozpadu Československa na konci roku 1992, již v roce 1990 však byla oficiálně prohlášena i za hymnu České republiky uvnitř federace.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!