Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava

Carolina opět porazila Edmonton, tentokrát 5:0

7:27
Raleigh - Hokejisté Caroliny dokázali i ve druhém finálovém utkání Stanleyova poháru porazit na vlastním ledě Edmonton, tentokrát 5:0, a v sérii hrané na čtyři vítězství vedou 2:0. Velkou zásluhu na tom měl brankář Cam Ward, který podruhé v letošním play off udržel čisté konto.

Doug Weight foto: ČTK

V dobrém světle se předvedl i český obránce František Kaberle, jenž vstřelil jeden gól vítězů, přidal dvě asistence a byl vyhlášen jednou z trojice hvězd duelu. Největším otazníkem před první odvetou finálové série bylo, kdo se objeví v brance Edmontonu místo zraněného Rolosona. Kouč MacTavish dal nakonec přednost finskému gólmanovi Markkanenovi. Conklin, jenž se podepsal pod rozhodující branku předešlého duelu, tak zápas v RBC Centru sledoval opět jen ze střídačky.

Vzhledem k tomu, že oba celky začaly hodně zostra a ofenzivně, musel Markkanen hned v úvodu předvést několik zákroků. Stejně jako jeho protějšek Ward, jehož vyzkoušel i Aleš Hemský, jeden ze čtveřice českých hráčů, kteří do utkání zasáhli. Carolinský Josef Vašíček, který má stále problémy s operovaným kolenem, hru opět sledoval pouze z tribuny. Blízko k prvnímu gólu měli domácí v šesté minutě, kdy se dostali do často nevídaného přečíslení čtyř na jednoho. Přestože jej nevyužili, litovat toho dlouho nemuseli. Edmonton si v obraně nedal pozor ani o chvilku později a tentokrát za to zaplatil brankou. Markkanena překonal po přečíslení dva na jednoho Ledd, kterému ale pomohla nechtěná teč obránce Olejářů Bergerona.

Hosté mohli rychle vyrovnat. Smith však Warda nepřekonal a podobně dopadl i Samsonov ve 25. minutě. Poté se hra díky nedisciplinovanosti Edmontonu přesunula na delší dobu do obranného pásma Olejářů. Přesilovku pět na tři dlouhou 74 vteřin domácí nevyužili a při klasické početní výhodě Brind'Amour trefil levou tyč. Nakonec však Carolina potvrdila, že má
nejlepší hru v přesilovce v play off. Ve 31. minutě překonal Markkanena Kaberle, jenž se tak dočkal své třetí branky ve vyřazovacích bojích.

Ani tentokrát však hosty inkasovaný gól nepoznamenal, spíše naopak. Ward byl ale vynikající, o čemž se hned dvakrát přesvědčil dobře hrající Samsonov. Objev Hurikánů ustál 36 vteřin oslabení tří proti pěti a ve 37. minutě vyřešil i velký závar před svou svatyní, o který se postarala první formace hostí. Pomohlo mu ale i štěstí, neboť Horcoff přestřelil odkrytou
část jeho branky.

Tři vteřiny před konce druhé třetiny domácí zasadili Edmontonu rozhodující úder. Wallinovo nahození prošlo brankovištěm kolem vyjetého finského gólmana a Stillman puk pohotově zasunul za brankovou čáru. Vedení 3:0 už Carolina udržela. Navíc hosté pokračovali v nedisciplinované hře a Hurricanes je za to trestali. Čtvrtý gól přidal Weight a pátý Ricchi, který tečoval Kaberleho střelu od modré mimo Markkanenův dosah. Postaral se tak o to, že
jednatřicetiletý finský brankář nebude na svůj debut v zámořském play off vzpomínat moc rád. Stal se však prvním gólmanem za 45 let, jenž se premiérového startu dočkal rovnou ve finále.