Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Celoživotní postoj i pomoc soupeři. Ceny fairplay získal hokejista Martinec i jezdec rallye Prokop

Sport

  13:15
Praha - Hlavní ceny Českého klubu fair play za rok 2019 dnes v Praze převzali bývalý hokejový reprezentant Vladimír Martinec a automobilový závodník Martin Prokop. Sedmdesátiletý Martinec byl oceněn za celoživotní postoj, Prokop za pomoc soupeři na loňské Rallye Dakar.

Martin Prokop na startu Rally Dakar 2018. foto: ČTK/AP

Křídelní útočník Martinec patřil do zlaté generace 70. let, dotáhl to ke třem titulům mistra světa a v československé lize a reprezentaci nastřílel více než 500 gólů. Vyhlášený technik dokázal hrát bez faulů, na trestnou lavici usedal jen výjimečně a férový přístup si následně přenesl i do úspěšné trenérské kariéry. Byl členem realizačního týmu reprezentace na zlatých olympijských hrách 1998 v Naganu a podílel se na zisku tří světových titulů.

Vladimír Martinec, bývalý trenér mistrovských Pardubic
Martin Prokop na saudskoarabské rallye Dakar.

„Já jsem se snažil celý život hrát normálně, slušný hokej. Jak říkali, že jsem byl pořád slušný, tak to není úplně pravda. Jako lepšího hráče mě hlídali osobně, sekali, hákovali a drželi, takže jsem to občas nevydržel a přetáhl je přes záda. Ale to bylo málokdy. Jinak jsem se snažil udělat z protihráčů blbce, dát jim to mezi nohama, zesměšnit je. To byla moje filozofie,“ řekl Martinec, jemuž ocenění v sídle ČOV v Praze předala nová předsedkyně Českého klubu fair play Šárka Strachová.

Prokop na Rallye Dakar bojoval s Francouzem Cyrilem Despresem o páté místo, které by v kategorii automobilů bylo českým maximem. Před cílem předposlední etapy ale zahlédl havarované auto svého hlavního soka a okamžitě se rozhodl mu pomoci, i když se tím připravil o vytoužený posun v celkovém pořadí. Mezi elitními jezdci je přitom taková pomoc výjimkou.

„Myslím si, že k takovému chování musíš dospět. Závodím dvacet let, viděl jsem spoustu věcí, úspěchů, neúspěchů, různých příběhů a už se umím nad některé věci povznést. Tohle je věc, ke které část sportovců dospěje a je jedno, ve které disciplíně,“ řekl Prokop ČTK.

Veslařská trenérka Martina Součková převzala diplom Evropského hnutí fair play za záchranu dvou tonoucích během předloňských Primátorek. Mezi držitele diplomů se zařadili například další soutěžní jezdec Filip Mareš za pomoc soupeři na Valašské rallye nebo berounský atletický trenér Karel Gregovský, který při běžeckém závodu pohotovým zásahem zachránil život dvanáctileté dívce.

Autor: