Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cepek fandí českým florbalistům na MS z tribuny

Sport

  12:45
HELSINKY - Z tribuny v Hartwall Areny sleduje mistrovství světa v Helsinkách český florbalista Radim Cepek a fandí svým nedávným spoluhráčům. Účastník všech sedmi předešlých světových šampionátů a rekordman české reprezentace se překvapivě v listopadu nevešel do nominace. V dějišti turnaje se potkal i s trenérem Tomášem Trnavským, který jej nevzal kvůli údajnému špatnému vlivu na mužstvo.

Florbalista Radim Cepek foto: ČTK

V úterý se skupina českých florbalistů vydala ve volném dnu do nákupního centra, kam zamířil i Cepek. S Trnavským se pozdravili. "Podali jsme si ruku, podívali jsme se do očí, řekli ahoj a to bylo všechno. Jinak jsme spolu nekomunikovali. Já seděl s ostatními, povídali jsme si u kafe, ale neřešili jsme florbal. Snažili jsme se odreagovat a bavit se o jiných věcech," popsal setkání Cepek.

Do Helsinek přicestoval v pondělí v den svých pětatřicátých narozenin a sledoval remízu s Norskem 4:4 a dramatické čtvrtfinále s Estonskem (3:2 po samostatných nájezdech). "Musím říct, že si asi budu muset jít koupit nové trenky. S Estonskem to bylo hodně špatné, byl jsem na tribuně strašně nervózní. Sledovat tu křeč je šílené. Neřekl bych, že kluci nejsou připraveni, ale něco tomu chybělo. Asi si nevěřili, prostě to nefungovalo tak, jak by mělo. Estonci byli lepší, myslím, že jsme vyhráli s velkým štěstím," vracel se ke středečnímu utkání.

Na tribuně ale nespekuloval, jaké by to bylo na hřišti s ním. Smířil se s tím, že už nikdo neposoudí, zda by to bylo lepší či horší. "Jsem nad věcí. Jsem tu jako divák, sleduju nejen český tým, ale i ostatní," podotkl Cepek.

Ani nepřemýšlí nad tím, co by udělal v roli trenéra. "Trenér je tam od toho, aby udělal důležitá rozhodnutí sám a zodpovídá za výsledek. Já bych nechtěl kritizovat a říkat, co bych udělal. Jednou tah vyjde, jindy ne, to je riziko povolání. Ale určitě bych se snažil lépe připravit na soupeře.

Nevím, na kolik to tak bylo proti Norsku nebo Estonsku, ale na ploše to vidět nebylo." Nedávné spoluhráče z národního týmu potkává v hale a snaží se je povzbudit.

"Snažím se jim říct, co by mohli zlepšit, co jsem viděl z tribuny, jak by měli reagovat v daných situacích. Bavím se s Radkem Sikorou, on je z toho hodně špatný," připojil na adresu hráče, který převzal jeho roli v centru prvního útoku. "V té pozici lídra, hráče první lajny, je tlak strašně velký. Vyrovnat se i s tou medializací je šíleně těžké, spíš se ho snažím uklidnit a Vojtu Skalíka taky." Na šampionátu potkává řadu známých z ostatních týmů a čelí otázkách, proč na turnaji nehraje. "Vždycky pronesou jednu dvě věci kolem toho. Já jim řeknu a to myslím upřímně, že jsem se dostal do pozice člověka, který se dívá z tribuny a s nadhledem. Neřeším to, je to za mnou, snažím se připravit na budoucnost," doplnil rekordman v počtu startů i nejproduktivnější hráč české reprezentace.

Během turnaje přišel o rekord s 38 odehranými zápasy na šampionátech, který překonal Nor Willy Fauskanger. Spolu s ním a jeho krajanem Raymondem Evensenem mohl být jediným, kdo startoval na všech mistrovstvích světa. Už se ale vyřazením z nominace smířil, znovu na něj prý zklamání po příletu do Finska nedolehlo. "Neříkám si, že by mě to štvalo. Nad tím se člověk musí povznést. Chtěl bych hrát a klukům pomoct, v tom je to těžké. Ale bohužel to nejde, jsem s tím smířený," prohlásil Cepek.

V poslední době jej alespsoň potěšilo, že byl krátce před mistrovstvím světa v prestižní anketě magazínu Innebandy vyhlášen pátým nejlepším florbalistou světa. "Možná se to v Čechách bere na lehkou váhu, ale tuhle anketu dělali novináři a třicet nejlepších trenérů, takže pro mě je to pocta, když je člověk spojován s jinými jmény a dosáhne takového úspěchu.

Tomáš Kafka mi dokonce říkal, že nikdy nikdo tak vysoko nebyl, což mě těší v posledním roce kariéry. Je to zadostiučinění, pro mě takový dárek od toho mezinárodního florbalu," dodal Cepek.

V Helsinkách má Cepek i pracovní schůzky. "Já budu v Čechách zastupovat čtyři florbalové značky i s textilem, mám možnost se tady s partnery setkat," doplnil útočník, který ukončil svou kariéru v národním týmu a v lednu se přesune z Grasshopper Curych do Česka. Zatím nemá jasno, kde bude působit. "Moje hraní za Tatran Střešovice je nereálné, protože ten je spojován s jinou firmou, což by nebylo dobré pro moji obchodní stránku.

Podobně je na tom Sparta. Snažím se domluvit se s jinými kluby," dodal Cepek s tím, že by například Mladá Boleslav, Chodov či Kladno mohly přicházet v úvahu.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...

Stylová jako Dana Morávková v brýlích Crullé. Vyhrajte 500 Kč na nové brýle
Stylová jako Dana Morávková v brýlích Crullé. Vyhrajte 500 Kč na nové brýle

Zvažujete pořízení nových obrouček? Hledáte stylové sluneční brýle nebo perfektně padnoucí čočky? Zapojte se do soutěže, vyhrajte poukázku a...

Mohlo by vás zajímat