Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Čert aby se v těch počtech na Čerťáku vyznal aneb nová pravidla

Sport

  11:05aktualizováno  11:07
HARRACHOV - Skutečnost, že skokan na lyžích přistane až kdesi dole v přechodovém oblouku a v bezbřehém nadšení vystřelí k obloze ruce, ještě nemusí znamenat, že uspěl. I Světový pohár v letech na lyžích na harrachovské Čertově hoře připomněl, jak komplikovaná a pro diváka málo srozumitelná pravidla mohou narušit prožitek ze závodů.

Thomas Morgenstern foto: ČTK

Tak třeba Roman Koudelka se měl v neděli stát vítězem! Tedy za předpokladu, kdyby se používala ještě donedávna platná pravidla. Součet délek jeho skoků totiž činil 419,5 metru, zatímco vítězného Morgesterna pouhých 404,5 a druhého Ammanna 413 metrů.

Rok 2010 v obrazech

Větrný metr = šest metrů délky
Že se k délce skoku přepočtené na body ještě přidávají známky za styl, už ke koloritu skoků od nepaměti patří. Jenže nově do hry vstupují i body za protivítr či funění do zad. Když vám foukne o síle jednoho metru zepředu více než soupeři, ztratíte kolem deseti bodů. Což o víkendu znamenalo škrtnutí asi šesti metrů z délky.

Když někoho naopak větrný závan zezadu v rozletu nad doskočištěm zbrzdí, počtáři mu body zase připočítají k dobru. A protože Koudelkovi Krakonoš dopřával hojnosti a náležitě mu pod skluznice pofukoval, de facto mu vlastně zároveň ubíral body. Aby ale už pomalu vůbec nikdo netušil, kolikátá bije, navíc se odpočítávají či připočítávají ještě body i za výši nájezdu.

Když se ke svým pokusům chystají démoni typu Ammana, Morgensterna či Malysze, lavička na nájezdu se zpravidla snižuje. A slavní borci tím sbírají další plusové body. A tak se vlastně ani nikdo nedivil, když v sobotu Morgenstern skočil sice o 38 metů méně než jeho krajan Koch, nicméně mu chybělo jen pár bodíků, aby ho z nejvyšší příčky sesadil.

Němci Mechlerovi zase nepomohlo při sobotní kvalifikaci k vítězství ani 208 metrů a skončil až čtvrtý. Před ním se pak vyhříval třeba Slovinec Tepeš se skokem "pouhých" 195, 5 metru. Přestože zmíněná pravidla skok na lyžích přesouvá do světa matematických vzorců, ani "ošizený" Koudelka nad novinkou neběduje: "Vítr zezadu hlavně na mamutu ubere neskutečný metry," tvrdil jednoznačně.

"A jestli se přidává za metr za sekundu deset bodů, já bych jich podepsal klidně i dvacet." Nechme teď spravedlnost spravedlností či nespravedlností. faktem ale zůstává, že snad ani čert se v tom všem na Čertově hoře zvané Čerťák nevyznal.