Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 6 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Čert aby se v těch počtech na Čerťáku vyznal aneb nová pravidla

Thomas Morgenstern | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Thomas Morgenstern | foto: ČTK

HARRACHOV Skutečnost, že skokan na lyžích přistane až kdesi dole v přechodovém oblouku a v bezbřehém nadšení vystřelí k obloze ruce, ještě nemusí znamenat, že uspěl. I Světový pohár v letech na lyžích na harrachovské Čertově hoře připomněl, jak komplikovaná a pro diváka málo srozumitelná pravidla mohou narušit prožitek ze závodů.

Tak třeba Roman Koudelka se měl v neděli stát vítězem! Tedy za předpokladu, kdyby se používala ještě donedávna platná pravidla. Součet délek jeho skoků totiž činil 419,5 metru, zatímco vítězného Morgesterna pouhých 404,5 a druhého Ammanna 413 metrů.

Rok 2010 v obrazech

Větrný metr = šest metrů délky
Že se k délce skoku přepočtené na body ještě přidávají známky za styl, už ke koloritu skoků od nepaměti patří. Jenže nově do hry vstupují i body za protivítr či funění do zad. Když vám foukne o síle jednoho metru zepředu více než soupeři, ztratíte kolem deseti bodů. Což o víkendu znamenalo škrtnutí asi šesti metrů z délky.

Když někoho naopak větrný závan zezadu v rozletu nad doskočištěm zbrzdí, počtáři mu body zase připočítají k dobru. A protože Koudelkovi Krakonoš dopřával hojnosti a náležitě mu pod skluznice pofukoval, de facto mu vlastně zároveň ubíral body. Aby ale už pomalu vůbec nikdo netušil, kolikátá bije, navíc se odpočítávají či připočítávají ještě body i za výši nájezdu.

Když se ke svým pokusům chystají démoni typu Ammana, Morgensterna či Malysze, lavička na nájezdu se zpravidla snižuje. A slavní borci tím sbírají další plusové body. A tak se vlastně ani nikdo nedivil, když v sobotu Morgenstern skočil sice o 38 metů méně než jeho krajan Koch, nicméně mu chybělo jen pár bodíků, aby ho z nejvyšší příčky sesadil.

Němci Mechlerovi zase nepomohlo při sobotní kvalifikaci k vítězství ani 208 metrů a skončil až čtvrtý. Před ním se pak vyhříval třeba Slovinec Tepeš se skokem "pouhých" 195, 5 metru. Přestože zmíněná pravidla skok na lyžích přesouvá do světa matematických vzorců, ani "ošizený" Koudelka nad novinkou neběduje: "Vítr zezadu hlavně na mamutu ubere neskutečný metry," tvrdil jednoznačně.

"A jestli se přidává za metr za sekundu deset bodů, já bych jich podepsal klidně i dvacet." Nechme teď spravedlnost spravedlností či nespravedlností. faktem ale zůstává, že snad ani čert se v tom všem na Čertově hoře zvané Čerťák nevyznal.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...