Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česká lvice Kvitová dobývá ženský tenis. 'Stále se můžu zlepšovat,' tvrdí

Australian Open

  20:00
PRAHA - Loňským postupem do semifinále Wimbledonu okouzlila svět a ten od ní čekal velké věci. "Jenže já se z toho dlouho nemohla vzpamatovat," vypráví Petra Kvitová (20), která se znovu připomněla až tuto sobotu, kdy vyhrála turnaj v australském Brisbane, svůj druhý na okruhu WTA.

Petra Kvitová. foto: ČTK

Co takový úspěch znamená pro kariéru Petry Kvitové? 
Je hodně důležitý a mám z něj velkou radost. Přišel dva roky po mém prvním úspěchu na jiném australském turnaji v Hobartu. Oba tituly měly svůj význam a váhu, proto nestavím ani jeden z nich výš. Pro mě je to především odměna za tvrdou práci, kterou jsem spolu s trenéry odvedla.

Jak jste vlastně se zimní přestávkou naložila?
Začalo to na soustředění v Tatrách. S kondičním trenérem jsme pořád posilovali a naběhali spoustu kilometrů. S koučem Davidem Kotyzou jsem pak celý prosince pilovala techniku a všechny takové ty tenisové věci. Zvládli jsme toho opravdu hodně.

Rok 2010 v obrazech

Bylo třeba něco změnit po technické stránce, nebo jste věnovali čas pouze zdokonalování?
Nic jsme neměnili. Snažili jsme se hlavně, abych nedělala hloupé chyby a zbytečně nekazila míče. Musím na kurtu víc přemýšlet, abych se neporážela sama.

Což se vám asi stávalo poté, co jste loni senzačně postoupila do semifinále Wimbledonu...
Je hrozně těžké udržet se po takovém úspěchu ve formě. Nebyla jsem na to psychicky připravená a trvalo mi, než jsem se z toho vzpamatovala. Wimbledon se hrál na trávě a byl specifický. Jenže pak přišla zase řada turnajů na tvrdých površích. Najednou jsem byla nasazovaná a párkrát se mi těsně nepodařilo postoupit. Hodně to na mě padlo. Nezvládla jsem to po psychické stránce a pak to logicky nejde ani tenisově.

O víkendu jste v Brisbane ale našla ztracený klid. Co všechno vás nakoplo?
Člověk musí cítit pohodu. A já ji mám hlavně díky trenérům. Pak záleží na spoustě maličkostí. Musíte cítit, že vám tam ten forhend padá. Vědět, co se s vámi děje, když se chvíli nedaří. Je to hlavně o hlavě, na té to všechno stojí.

Máte tentokrát recept, jak si pohodu a formu udržet?
Bude to hodně těžké. Hlavně musím hned zapomenout na vyhraný turnaj a soustředit se na grandslam. Během Australian Open musím být v klidu a soustředěná.

Jaké ambice si s sebou do Melbourne vezete?
Raději žádné. Snad jen hrát co nejlépe a porazit každou soupeřku, která mi přijde do cesty. Nejsem typ, co by říkal, že chce dojít alespoň do semifinále. Raději se nedívám moc dopředu. Myslím postupně, na kolo od kola. Důležité je, že budu nasazená a v prvních kolech nenarazím na špičkovou hráčku.

A jaké jsou vaše cíle do celé sezony? Ještě víc se přiblížit elitě?
Žádné, stejně jako před Australian Open. O každé hráčce, která vyhraje turnaj, se dobře ví. Soupeřky ji respektují a vědí, že umí vydržet tempo a porazit pět tenistek za sebou. To může být výhoda, ale také nevýhoda. Stačí mi vědět, že mám rezervy, a když je odstraním, můžu se posouvat žebříčkem vpřed.

Co tedy musíte zlepšit?
To vám můžu říci jedním slovem – všechno. Musím zapracovat na kondici, hlavě i tenisu. Mám to štěstí, že se můžu pořád zlepšovat. Je to dobrý příslib do budoucna.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat