Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česká olympijská naděje Tomáš Verner: I Pljuščenko se dá porazit

Sport

  8:53
PRAHA - Návrat olympijského šampiona Rusa Jevgenije Pljuščenka do závodního světa piruet a salchowů nejlepšího českého krasobruslaře Tomáše Vernera (23) před olympiádou ve Vancouveru "nakopl". "Chci ho porazit. To je můj sen a cíl," vyhlásil včera odhodlaně evropský šampion z roku 2008.

Tomáš Verner. foto: ČTK

* Pljuščenko se po tříleté odmlce na závodní scéně o víkendu ohlásil impozantním vítězstvím na Grand Prix v Moskvě. Máte radost, že je zpět, anebo cítíte spíše rozladění? Přibyl vám přece jen vážný soupeř...
Jsem upřímně rád, že se vrátil. Ostatně řekl bych, že je snem každého krasobruslaře, aby si s ním zazávodil.

* O jeho umění se pějí již drahnou řádku let ódy. Je vůbec porazitelný?
Vždyť to je právě můj sen a cíl porazit ho! A já jsem rád, že mi svým návratem tuhle možnost dal.

* Jenže jak ony sny a cíle přeměnit v realitu?
Na internetu jsem viděl celý průběh moskevského závodu. Bylo patrné, že Jevgenij je technicky obrovsky silný a ve skocích se většinou nemýlí. Druhá známka se ale dává za komponenty, kde vidím prostor pro sebe. Právě tady bych mohl získat víc bodů než on.

* Podle čeho tak soudíte?
Pljuščenko hraje na to, že je výborný skokan. Ostatní věci ale trochu opomíjí. Třeba spojovací prvky mezi skoky. V těchto pasážích víceméně pouze přešlapuje.

* Jenže ruský fenomén je nejspíš hodně dobře zapsaný u rozhodčích, což může při hodnocení jeho výkonu hrát důležitou roli...
Právě. V Moskvě bylo patrné, že u některých rozhodčích zůstává stále oblíbený. Rozdíly v hodnocení proto byly někdy až propastné. Využívá psychické výhody z faktu, že je úřadující olympijský vítěz, ale já chci tohle jeho plus vymazat tvrdým tréninkem.

* V letech minulých vás občas při závodech svazovala i jistá psychická labilnost. Co s tím?
Už při nedávném závodě Grand Prix v Paříži, kde jsem skončil druhý, jsem si představoval, že bruslím na olympiádě. Takže jsem k soutěži přistoupil zodpovědněji než v předchozích sezonách. Takhle by to mělo vypadat na všech závodech, abych pak ve Vancouveru nebyl zbytečně nervózní. Člověk na olympiádě nesmí myslet na to, jaký závod ho právě čeká. Nesmí vám být před úvodními tóny zle, jak se mi občas stávalo.

* Co vám úspěch v Paříži naznačil?
První závod sezony pro mě skončil zpravidla nejhůř z celé zimy a pak se to postupně zlepšovalo. Takže jestli by druhé místo v Paříži mělo být skutečně nejhorší, pak se máme třeba i v Kanadě na co těšit. Tedy, hlavně já...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!