Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

České basketbalistky skončily na MS sedmé

Sport

  13:08
SAO PAULO - České basketbalistky v náročném posledním zápase se Španělskem vyhrály těsně 57:49 a skončily na sedmém místě. Jde o jejich nejhorší výkon v historii startů na šampionátu, kde se letos národní tým představil poprvé od rozdělení federace.

Česká basketbalistka Ivana Večeřová. foto: Andre PennerČTK

Při předchozích osmi účastech získaly československé výběry šestkrát medaili a dvakrát skončily čtvrté.

Dnešní zápas provázely vzhledem k únavě hráček po devíti utkáních v průběhu jedenácti dnů výkyvy, závěr ale vyzněl jednoznačně pro české reprezentantky. Těm vyšel lépe také vstup do zápasu, když po rychlých útocích stačily i přesně zakončovat. První koš dala Veselá už po šesti sekundách hry. Ovšem rychlé vedení 8:2 český tým dlouho neudržel. Největší
podíl na smazání náskoku měla Valdemorová, která zaznamenala prvních devět bodů Španělek. Právě její zásluhou se hra vyrovnala a první čtvrtina skončila smírně 15:15.

Druhá čtvrtina přinesla oboustranné trápení. Únava z náročného turnaje se projevila nejen na chybách v rozehrávce, ale zejména na nepřesné koncovce. Katastrofální byly zejména pokusy z tříbodového území. Z devíti českých střel skončila v prvním poločase v koši pouze jediná z ruky Machové.

Španělky se ze čtyř pokusů netrefily ani jednou, ale měly nepatrně přesnější mušku z podkošového prostoru a do přestávky získaly čtyřbodový náskok 25:21. Ztrátu se podařilo českým hráčkám brzy po přestávce smazat. Po dvou trojkách Vítečkové a Machové dokonce získaly zpět pětibodový náskok 33:28.

V podkošových soubojích se v obraně prosazovala Kulichová, která nastoupila se zlomenou záprstní kůstkou na ruce. I unavené Španělky měly problémy s přesností a podařilo se jim pouze korigovat náskok. V poslední čtvrtině už české basketbalistky své soupeřky přehrály nejen lepší fyzickou kondicí, ale také přesnější koncovkou.

Výsledek - o 7. místo:
Česká republika - Španělsko 57:49 (15:15, 21:25, 37:34)
Nejvíce bodů: Machová 17, Veselá 10, Večeřová, Pavlíčková, Kulichová
všechny 6 - Valdemorová 20, Fernandezová 9. Rozhodčí: Pilipauskas (Lit.),
Andersonová (Fin.), Al Amiri (Kuvajt).
Fauly: 18:17.
Trestné hody: 10/9 -
16/13.
Trojky: 4:2.
Diváci: 300.
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!