Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav

České hokejisty čeká ve čtvrtfinále Rusko

16:48
Riga - Čeští hokejisté dnes prohráli své závěrečné utkání v osmifinálové skupině E na mistrovství světa v Rize s týmem USA 1:3. Do čtvrtfinále tak postoupil český tým z posledního čtvrtého místa.

Milan Hnilička foto: AFP

První porážka úřadujících mistrů světa rozhodla o tom, že do vyřazovací části postoupí až ze čtvrtého místa.

Trenér Alois Hadamczik udělal v sestavě oproti nedělnímu vítěznému utkání proti Kanadě jednu změnu. Na pravé křídlo druhého Štefanova útoku zařadil Proroka místo Bednáře, který podruhé na turnaji usedl jen na tribunu. Český tým potřeboval k prvenství ve skupině vyhrát, ale úvodní část hry se mu nevydařila. Po vyrovnaném začátku se postupně dostávali do více šancí svěřenci Mika
Eavese. Ve čtvrté minutě kryl Hnilička Cullenův pokus zblízka, vzápětí se po Brownově přihrávce ocitl sám před českou brankou Kessel, ale minul. Gólmana Bacashihuau ohrozil až v 7. minutě Michálek, v následné přesilovce při Brownově trestu se Výborného útok nastěhoval před americkou branku, ale bez brankového efektu.

Američané při své přesilovce za špatné střídání českého týmu vyprodukovali pouze Stastného střelu, ale ve 14. minutě se dočkali vedení. Hejda rozehrál na Maloneho hůl, útočník Pittsburghu ještě chybujícího zadáka obešel a otevřel skóre. Odpovědět mohl v 18. minutě Hlinka, jenže koncovka se mu nevydařila. Soupeř ještě v závěru úvodního dějství snížil, když za brankou
propadl v souboji Škoula a Cullen 17 sekund před sirénou z úhlu překvapil Hniličku. Po přestávce se výkon světových šampionů zlepšil, hned po několika sekundách se vřítil do šance Erat, další možnost měl Prorok. Převahu přetavil ve snížení český tým v 28. minutě, kdy Hlaváč lehce tečoval
Michálkem nahozený puk a překvapil gólmana St. Louis. Potom se neujala Balaštíkova dorážka. Američané vyráželi z pozorné obrany do brejků, ale Hnilička jejich občasné pokusy kryl. V závěru druhé třetiny přečkal zámořský tým oslabení po Hilbertově vyloučení a před druhou pauzou ještě
zahrozili Komisarek a Alberts.

V posledním dějství nejdříve Hadamczikův výběr přečkal oslabení a na jeho konci se dostal do velké šance Plekanec. Útočník Montrealu obral na útočné modré čáře o puk Meyera, prosazoval se před Bacashihuau, ale americký obránce stihl Plekance ještě v koncovce rozhodit. Rozhodla Prorokova chyba, po které se dostal soupeř do přečíslení dvou na jednoho a po Maloneově
přihrávce se trefil popáté na šampionátu Brown. Českým hokejistům se nepodařilo stav zkorigovat deset minut před koncem při Oprikově vyloučení, ani ve zbývajícím čase. Na druhé straně ještě chytil  velkou příležitost Parkovi Hnilička.

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...