Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

České kamiony dnes nabraly ztrátu

Sport

  18:28
BUENOS AIRES - České kamiony hned v druhé etapě Rallye Dakar nabraly značnou ztrátu. Vůbec se nedařilo posádkám tatrovek; Aleš Loprais měl technické problémy přímo na rychlostní zkoušce a momentálně ještě není v cíli, Tomáš Tomeček nabral hodinové manko. Lépe se vedlo liazům - Martin Macík na šestém místě přijel téměř půl hodiny za vítězem, hned za ním se umístil Marek Spáčil. Etapu vyhrál Nizozemec Gérard de Rooy s ginafem a posunul se i do čela klasifikace.

Loprais v Argentině. foto: ČTK

Loprais obhajující třetí místo z předešlé dakarské rallye má podle týmového oficiálního webu blíže nespecifikované technické problémy a posádka momentálně opravuje kamion přímo na trati.

V kategorii automobilů převzal vedení Španěl Carlos Sainz ve volkswagenu.

Dvojnásobný mistr světa byl nejrychlejší na dnešním 237 kilometrů dlouhém měřeném úseku, který byl součástí vůbec nejdelší etapy 30. ročníku slavné soutěže. Posádky dnes musely v Argentině absolvovat celkem 837 kilometrů ze Santa Rosa de la Pampa do Puerta Madryn, většina trasy ale vedla jen po spojovacích cestách.

Obhájce druhého místa Sainz sesadil z čela celkového pořadí katarského vítěze úvodní etapy Násira Attíju, který za volantem BMW klesl až na čtvrtou příčku. Rallye už přišla o jednoho ze svých hrdinů minulosti Hirošiho Masuoku z Japonska. Vítězi z let 2002 a 2003 se po sobotních technických potížích nepodařilo nastartovat jeho mitsubishi a musel vzdát.

Motocyklistům nadále vévodí Španěl Marc Coma na KTM, třebaže dnes ztratil přes 12 minut na etapového vítěze Franse Verhoevena z Nizozemska, který jede na stroji stejné značky. Nejlepší český jezdec Martin Macek měl podle informací na svém webu ošklivý pád, zhruba na 50. kilometru přelétl řidítka. Vyvázl ale bez nehody a etapu dokončil na 30. pozici se ztrátou necelé půlhodiny.

V pondělí se peloton vydá na trasu z Puerta Madryn do Jacobacci, která bude měřit 694 kilometrů, z toho 616 km tvoří druhou nejdelší rychlostní zkoušku ročníku.

Autor: