Středa 1. května 2024, Svátek práce

Basketbalistky přežily izraelské peklo a na ME si zahrají o čtvrtfinále

Eliška Hamzová se snaží přejít přes Gili Eisnerovou z Izraele. foto: Václav Mudra / CZ.Basketball

S papírovým outsiderem se pořádně zapotily, přetahovaly se o každý koš, potýkaly se s bouřícími fandy. České basketbalistky nakonec složitý test zvládly a Izrael ve skupině mistrovství Evropy v Tel Avivu přemohly poměrem 61:52. Na vítězství se 16 body podílela Veronika Voráčková, která přitom do předcházejících dvou duelů na šampionátu kvůli zranění kotníku nezasáhla. Reprezentantky ve skupině B obsadily druhé místo a v pondělním předkole zabojují o čtvrtfinále proti Řecku.
  19:15aktualizováno  22:51

Řekyně skončily ve skupině A třetí, pokud je Češky v pondělí od 17:00 SELČ porazí, půjdou do čtvrtfinále, které se odehraje ve čtvrtek v Lublani.

Reprezentantky ze skupiny mistrovství Evropy postoupily poprvé od roku 2015, před letošním šampionátem třikrát neuspěly. „Navíc jdeme ze druhého místa, což je nad plán,“ radovala se trenérka Romana Ptáčková.

Česko vs. Izrael

reportáž z utkání

Její svěřenkyně se ale na druhou výhru nadřely. Do utkání s Izraelem vstupovaly s vítězstvím nad Itálií a porážkou od Belgie, vzhledem k dalším výsledkům a příznivému skóre věděly, že mohou prohrát i o jedenáct bodů, a stejně si předkolo vyslouží.

Proti domácím odstartovaly výtečně, po soubojovém začátku pod oběma koši si vypracovaly náskok 11:0, který pečetila Petra Holešínská třemi trestnými hody za faul při střelbě za tři body. Uspěla, přestože se ji diváci snažili rozhodit rámusem. Tribuny tím napověděly, co v dalším průběhu přichystají za kotel.

Izraelky obecenstvo rozjásaly košem až po pěti a půl minutách. Pak předvedly povedenější pasáž, jenže jejich probuzení rychle zchladila Voráčková, která v čase 6:10 premiérově zasáhla do letošního šampionátu. První dva zápasy vynechala kvůli zranění kotníku, a tak nastoupila velmi hladová. Do konce čtvrtiny se zaskvěla osmi body a stanovila reprezentantkám vedení 19:11.

Ve druhé části ale Češky o slibné skóre záhy přišly, Izraelkám povolily dotáhnout na 19:16. Po oddechovém čase trenérky Ptáčkové začala vyrovnaná pasáž, v níž se domácí zastřílely, avšak reprezentantky je hlavně zásluhou Elišky Hamzové a šťastné trojky o obroučku Gabriely Andělové blíž než na dva body nepustily. Získaly polštář až sedmi bodů, který však do poločasu ztratily a do šaten šly s těsným vedením 32:30.

Česká basketbalistka Petra Holešínská v utkání proti Izraeli

„Za první čtvrtinu měl Izrael devět ztrát, v celém dalším průběhu zápasu jen šest. Z toho jsme těžily, chytly jsme se taky první střelou za tři body,“ přiblížila Ptáčková příčiny povedené první půle.

Ani po pauze Češky výhodné postavení nepřetavily v rozhodující direkt, a tak musely po pěti minutách třetí čtvrtiny čelit vyrovnání na 38:38. V ten moment atmosféra v hale připomínala peklo, fanoušci hecovaní řvoucím hlasatelem hnali své oblíbenkyně k obratu.

EuroBasket 2023

na iDNES.cz

Euforii přibrzdila trojkou kapitánka Renáta Březinová, jenže o chvíli později po trestných hodech Yarzen Gardonové domácí poprvé v utkání vedly 42:41. „Důležité bylo, že nešly do většího rozdílu, jeden dva body v podstatě nic neznamenají, dají se smazat dobrou obranou nebo vyřešeným útokem,“ poznamenala Ptáčková.

Do konce třetí části zbývaly dvě minuty, hluk v hale nabíral na ještě větší intenzitě. Stopla ho až česká hrdinka utkání Voráčková, která do pauzy stihla pěti body vrátit Češkám výhodu 46:42.

Drama gradovalo v závěrečné části.

Česká basketbalistka Eliška Hamzová při střídání se svými spoluhráčkami

Když do konce zápasu zbývaly čtyři minuty, kapitánka Březinová proměnila těžkou střelu s klaksonem na 51:46. Alyssa Baronová kontrolovala trojkou, vzápětí znovu Březinová ustála hlasitou nepřízeň ochozů při dvou trestných hodech, zlepšila si osobní bodový zápis na 14 a držela národnímu celku čtyřbodový náskok.

Eden Zipelová ještě trojkou minutu a deset vteřin před koncem snížila na 52:54, v ten moment ale Hamzová košem za dva body a trestným hodem basketbalistky definitivně uklidnila. O chvíli později dala i další dvě šestky, skóre utkání uzavřela Andělová a Češky se po klaksonu shlukly do vítězného kolečka, oslavovaly úspěch 61:52.

Renáta Březinová útočí zpod koše v utkání proti Izraeli.

Izraelkám nepomohlo ani 20 bodů a devět doskoků Daniel Raberové, doplatily na úspěšnost střelby z pole jen necelých 32 %. Z domácím šampionátem se loučí bez vítězství, po jasných prohrách s Belgií i Itálií však ve třetím vystoupení favoritkám pořádně zatápěly.

„V obraně jsme odvedly velmi dobrou práci, i když Izraelky měly dvacet pokusů za tři body, tak daly jen čtyři a měly nízké procento úspěšnosti. To byl velký základ úspěchu,“ vyzdvihla Ptáčková.

Oba týmy se dopustily shodně 15 ztrát, z vydřeného vítězství a postupu do předkola o čtvrtfinále se nakonec radovaly Češky.