Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Sport

Ženská síla řádí na grandslamech. Tradiční země tápou, Česko baví prima éra

Markéta Vondroušová s trofejí pro vítězku Wimbledonu foto: Reuters

Zatímco mnohé jiné světové mocnosti marně bádají, jak vychovat hvězdy akcí WTA a ATP, v tenisové džungli si zcela neohroženě počíná komando českých dívek a dam. Sobotní wimbledonský triumf Markéty Vondroušové korunoval působivou bilanci, jež charakterizuje současnou zábavnou éru. Na posledních dvaceti grandslamech se některá z krajanek dvacetkrát probojovala aspoň do čtvrtfinále. Jen na čtyřech z nich mezi posledními osmi singlistkami zcela chyběly.
  9:39

Jinak svým příznivcům doma i v cizině dělají radost ženy s různými herními styly, povahami i příběhy. Střídají se jména i tváře. Nehrozí nuda.

Na zmíněných úspěších v minulých pěti ročnících nejprestižnějších podniků se jich podílelo sedm.

Podle počtu účastí v závěrečných kolech se srovnaly do následujícího pořadí.

1. Karolína Plíšková 6, 2. Karolína Muchová 4, 3. Barbora Krejčíková a Petra Kvitová po 3, 5. Vondroušová 2, 6. Barbora Strýcová a Marie Bouzková 1.

PODĚKOVÁNÍ. Petra Kvitová promlouvá k divákům po poraženém finále Australian Open.

„Zamlouvalo by se mi trochu víc získaných trofejí, ale líbí se mi, že máme pokaždé několik holek, které mohou prorazit,“ pravil v Londýně fanoušek, expert i šampion v jedné osobě Jan Kodeš.

České úspěchy

Australian Open
2019:
Kar. Plíšková S, Kvitová F
2020: Kvitová Č
2021: Muchová S
2022: Krejčíková Č
2023: Kar. Plíšková Č

Roland Garros
2019:
Vondroušová F
2020: Kvitová S
2021: Krejčíková T
2022:
2023: Muchová F

Wimbledon
2018
: –
2019: Muchová Č, Strýcová S
2021: Muchová Č, Kar. Plíšková F
2022: Bouzková Č
2023: Vondroušová T

US Open
2018:
Kar. Plíšková Č
2019:
2020:

2021: Kar. Plíšková Č, Krejčíková Č
2022: Kar. Plíšková Č

● Č – postup do čtvrtfinále, S – semifinále, F – finále, T – titul
● V roce 2020 se Wimbledon nekonal

„Z té velice silné skupiny se skoro vždycky nějaká vyloupne, viďte?“ řekl trenér David Kotyza, který pomáhal s budováním mnoha obdivuhodných kariér.

Oba své výroky vynesli ještě předtím, než Vondroušová na centrkurtu pozvedla „Venus Rosewater Dish“ a dozdobila statistiku, v níž se skví především její nejčerstvější titul a Krejčíkové vítězství na předloňském Roland Garros.

Ale i další finálová představení v Melbourne (Kvitová), Paříži (Vondroušová, Muchová) a Londýně (Plíšková) přitahují pozornost, vyvolávají úctu, přivádějí mládež na kurty a inspirují ji k většímu úsilí v přípravě i samotných utkáních.

„Spousta dětí viděla v televizi, jak Petra Kvitová z Fulneku dvakrát vyhrála Wimbledon. Vzaly raketu s vidinou: Ty bláho, zkusme to taky!“ říká Kotyza, jenž do All England Clubu přijel s juniorskou výpravou.

Když rozmlouvá se zahraničními kolegy zvědavými na český recept, zdůrazňuje především bezbřehé nadšení rodičů, s nímž podporují své potomky při výšlapu na vrchol.

Zmiňuje vzory, které udržují naživu odvěkou a nádherně košatou tradici elegantního sportu ve zdejších krajích.

Připojí-li se svazová i sponzorská podpora, trenérské znalosti, hustá síť klubů i pestrost podmínek (venku, v halách, na všech možných površích), vzniká úrodné prostředí pro růst talentů.

Ve špičce se hemží řada jeho vyslankyň, takže na každém grandslamu reálně může aspoň jedna vyniknout. Šest z nich se v pořadí WTA nachází v Top 30. Ještě sedmá Kateřina Siniaková je před nejlepší Španělkou, Australankou, Britkou, Italkou či Němkou.

Vítězové Wimbledonu Carlos Alcaraz a Markéta Vondroušová (Londýn, 16. července 2023)

V závodech o účast na Turnaji mistryň se Vondroušová, Kvitová a Muchová drží v postupové osmičce, zatímco Krejčíková se chystá útočit z jedenácté pozice.

Ženská síla se promítá rovněž do deblových triumfů, sběru olympijských medailí a týmového účinkování v BJK Cupu.

Slibně se tváří též budoucnost, v níž se má na nejslavnější scény dovalit vlna nových hvězd. Sestry Fruhvirtovy či Nosková už coby náctileté dívky neohroženě soupeří s dospělými profesionálkami.

Povzbudivý je Lehečkův vzestup mezi muži, na nějž zvolna navazuje Menšík. Dozrávají další.

„Tenis u nás vážně jede, dospívá nová generace, hodně bývalých hráčů proniká do trenéřiny,“ tvrdí David Škoch, jenž pracuje u mládežnických reprezentací.

Barbora Krejčíková jako čerstvá vítězka Roland Garros ukazuje poháry za titul ve dvouhře i čtyřhře.

Třeba britská asociace naopak čelí kritice, že hráčům pouze rozdává volné karty na Wimbledon, z něhož čerpá zisk přesahující v přepočtu miliardu korun. Pouze ve sportovní sekci zaměstnává 64 lidí. Podobně jako třeba Francouzi ovšem tápe při výchově nových es.

Při pohledu na jásavou českou pětiletku může leda tiše závidět.

Autor:

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...