Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Český čtyřkajak získal na MS v Poznani bronz, zlato slaví Francie

Sport

  12:41
POZNAŇ - Český čtyřkajak ve složení Ondřej Horský, Jan Souček, Daniel Havel a Jan Štěrba vybojoval na mistrovství světa v Poznani bronzovou medaili na kilometrové trati. Zvítězili Francouzi suverénně před obhájci titulu Bělorusy. Nadějná česká posádka má první medaili na olympijské trati z globální akce, dosud měl dva bronzy z mistrovství Evropy.
Čtyřkajak (ilustrační foto)

Čtyřkajak (ilustrační foto) foto: Reprofoto

Česká čtveřice vylepšila o jednu pozici loňské umístění z kanadského Dartmouthu, kde byl členem týmu Jan Andrlík namísto Daniela Havla. Tehdy jim k medaili chyběla zhruba půlsekunda, tentokrát kajakáře dělilo 18 setin od stříbra. "Ale nemrzí nás to, protože to byl o druhé a třetí místo boj, medaile je skvělá," shodli se Havel a Souček v rozhovoru.

Zatímco obhájci stříbra Francouzi vyhráli způsobem start - cíl, za nimi se odehrál tuhý boj o zbývající medaile. Češi jedoucí v první dráze na úvodním mezičase byli druzí, na posledním naopak čtvrtí, ale na závěrečné dvěstěpadesátce opět předstihli Němce, které za sebou nechali o dvanáct setin.

Kajakáři už pár let platí za nejlepší českou loď a i nyní potvrdili, že jsou adepty na boj o medaili na olympijských hrách za dva roky v Londýně. Tam se ale musí příští rok nominovat. "Dnes jsme udělali první krok, víme, že na to máme," řekl Havel. Do sestavy se dostal po testovacích domácích závodech za Andrlíka, který se letos nepotkal s formou. "Ukázalo se, že to se mnou jede, snad to tak bude pokračovat," prohlásil třetí muž v lodi.

S kolegy získal bronz i na nedávném mistrovství Evropy ve španělské Trasoně, kde český čtyřkajak dojel za Němci a Maďary. Ale cenný kov ze světového šampionátu je úplně jiná kategorie. "Je to prostě o stupínek víš.  Když už je medaile z mistrovství světa, to něco znamená," řekl Havel.

Uvědomuje si ale, že nyní bude tým pod ještě větším tlakem. "Ale to už se čekalo tady. Jevíme se jako posádka, která má našlápnuto, ale bude to v příštím roce i za dva roky velký boj. Konkurence se bude zvyšovat. Už teď je těžký dostat se do finále, ale snad se nám zvedlo sebevědomí. Češi jsou obecně takový spíš uťáplý národ," uvedl.

Základem dnešního úspěchu byl podle Havla povedený start. "Dali jsme do něj všechno, i když po chvíli jsem byl docela tuhej," přiznal se smíchem Havel, jehož úkolem je držet rytmus háčka Horského a pracovat jako motor.  "Naštěstí se to pak rozjelo a do finiše zbylo dost síly. Je to výborný úspěch," prohlásil a už se těšil na oslavu. "Jsou tu fanoušci, bude asi grilování, ale přiměřeně, víc to oslavíme v Praze," dodal.

Čtyřkajak byl na kilometrové trati jedinou českou lodí v bojích o medaile.  Za Francouzy a Bělorusy, kteří si oproti loňsku prohodili pořadí, nahradili Češi na stupních vítězů Slováky, jejichž posádku vyřadili ve čtvrtečním přímém souboji v semifinále.

Autor:

Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic
Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic

Kupujete domů balenou vodu? Chutnou kohoutkovou vodu si můžete dopřát každý den díky filtrační konvici. Nejste si nákupem jistí? Pak se přihlaste...