Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sport

Česká televize a Český rozhlas získaly vysílací práva na OH do roku 2032

ilustrační snímek foto: AP

Česká televize a Český rozhlas získaly vysílací práva na olympijské hry pro období 2026 až 2032. Vysílat budou moci na základě dohody mezi Mezinárodním olympijským výborem a Evropskou vysílací unií EBU, jejímž jsou členy. Vyplývá to z tiskových zpráv ČT a ČRo.
  14:01

Práva získala také společnost Warner Bros.Discovery, která společně s EBU předložila MOV nabídku souhrnně pro devětačtyřicet zemí Evropy. Získaná práva platí pro zimní hry v Miláně a v Cortině d’Ampezzo v roce 2026, letní hry v Los Angeles 2028, zimní v roce 2030 a letní olympiádu 2032, kterou bude hostit Brisbane. Vysílací práva se vztahují rovněž na olympijské hry mládeže.

„Vysílání České televize je pro nás naprosto zásadní pro prezentaci olympijských her a českých sportovců. Pro všechny sportovní fanoušky je vynikající zpráva, že budou moci sledovat následující čtvery hry opět v plném rozsahu s českou stopu, kterou Česká televize ve svém vysílání vždy zdůrazňuje,“ uvedl předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Podle ředitele ČT Petra Dvořáka, který je zároveň viceprezidentem EBU, byla jednání s Mezinárodním olympijským výborem o právech na další čtyři cykly byla velmi náročná, dlouhá a komplexní.

„Důležitým faktorem při vyjednávání byla schopnost Evropské vysílací unie nabídnout divákům hry nejen prostřednictvím širokého televizního porytí, ale také na digitálních platformách,“ podotkl.

„Pro Český rozhlas to znamená, že budeme moci posluchačům poskytnout nejvíce přímých přenosů a reportáží z olympiád v historii. Sportovní fanoušci tak budou mít přístup k široké škále sportů, které mají rádi. Tento počin jenom podtrhuje význam Evropské vysílací unie,“ uvedl generální ředitel Českého rozhlasu a místopředseda EBU René Zavoral.

Od roku 2026 bude EBU držitelem volných vysílacích práv v televizi a na digitálních platformách. Každý člen EBU bude vysílat více než 200 hodin přenosů z OH a nejméně 100 hodin televizního vysílání ze zimních olympijských her s širokou nabídkou rozhlasového vysílání, živého streamování a zpravodajství na webu, v aplikacích a na platformách sociálních médií.

Česká, respektive Československá televize vysílala první olympijské hry v roce 1956. Od roku 1960 až do letních her v Riu de Janeiro v roce 2016 nabízela divákům vždy kompletní olympijský program. Pro roky 2018 až 2024 má ČT sublicenci od vlastníka práv Discovery, v rámci které je vysílací program omezený.

Autoři: ,