Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Skokan na lyžích Matura chce zase ohrožovat elitu. Mám na to, věří

Sport

  14:00
PRAHA - V prognózách je skokan na lyžích Jan Matura opatrný, ale po letní sezoně a vydařeném tréninku si je vědom, že může opět pravidelně atakovat elitní desítku Světového poháru, který začne o víkendu v německém Klingenthalu. Desátý muž loňského celkového hodnocení seriálu sní o stupních vítězů na jednom ze dvou vrcholů sezony - olympijských hrách v Soči nebo na mistrovství světa v letech v Harrachově.

Jan Matura foto: ČTK

"Samozřejmě prvním cílem je o víkendu postup do druhého kola a body, ale čím výš by se to povedlo, tím lépe," prohlásil Matura. "Vím, že mám na desítku, ale bude nevyzpytatelné počasí, foukat vítr. Ale je jasné, kdyby se povedl úvod, hodně by to pomohlo mojí psychice a hlavě," připustil skokan. Loni se mu úvod sezony příliš nevydařil, ale růžky vystrčil při Turné čtyř můstků, po Novém roce vyhrál senzačně dva závody Světového poháru v Sapporu a od té doby se pohyboval ve špičce.

Bodoval v každém závodu a při dvou kláních v letech v Harrachově skončil dvakrát na stupních vítězů. I v létě byl v Grand Prix jednou čtvrtý a v posledním závodu v Klingenthalu pátý. "Bylo to povzbuzující léto, i když byly nějaké výkyvy," řekl Matura. Jeho příprava na olympijskou sezonu probíhala stejně jako loni. "Proč měnit něco, co fungovalo," podotkl Matura. Naskákal na můstcích víc než ostatní, ale to praktikoval v celé dosavadní sezoně. Závěr tréninku celý tým absolvoval právě v německém středisku jen kousek za českým hranicemi v Klingenthalu, kde si všichni zaskákali poprvé na sněhu a mohli otestovat "zimní" materiál.

Mnoho se napsalo o jeho celoživotním čekání na úspěchy

"Takže to je výhoda, jsme připraveni," věřil Matura. Zatímco úvod SP nestihne další opora českého týmu Roman Koudelka, který má už několik týdnů potíže s krční páteří, Matura je zdravý. "Nikdo neví, co se může přihodit, ale já to musím zaklepat, že všechno funguje. Občas samozřejmě pobolívají kolena nebo záda, ale je to v pohodě," ujistil třiatřicetiletý skokan. "Jen pořád bojuju s hubnutím, nemám ideální váhu, ale jak se rozběhne ten kolotoč, bude to v pohodě. Ale svatomartinská husa kolem mě jen prolétla," podotkl s úsměvem. Díky loňské sezoně, v níž obsadil lichotivé páté místo na MS, měl na novou sezonu i o něco lepší podmínky na přípravu. Mnoho se napsalo o jeho celoživotním čekání na úspěchy, finančních problémech, takřka konci kariéry, ale letos má konečně v Dukle Liberec nejlepší smlouvu za celou kariéru.

Jan Matura.

"V tom byl určitě posun dopředu, podpořil mě i Český olympijský výbor, ale není to tak, že by se hrnuli sponzoři," upozornil Matura. Sezona bude pro české skokany zvláštní. Nyní se všichni soustředí na začátek sezony Světového poháru, ale vrchol je jasný - olympiáda. V polovině března však v Harrachově bude MS v letech. Je pravděpodobné, že světová špička po Soči zvolní. Ne tak ale čeští skokané. "Nyní řešíme Světový pohár, v přípravě na OH možná vynecháme nějaké závody. Je nyní ještě brzy, ale je jasné, že MS bude mít letos menší hodnotu, špička možná nebude klást takový důraz, kdežto my se budeme chtít předvést na domácí půdě. To může být naše výhoda," dodal.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!