Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Češky utrpěly debakl v osmifinále ME od Lotyšek

Sport

  21:51
RIGA - České basketbalistky prohrály v úvodním utkání osmifinálové skupiny na mistrovství Evropy v Rize s domácím Lotyšskem 47:65. Zápas měl dvě zcela rozdílné části. V úvodní čtvrthodině si dnes mladý český tým počínal proti favoritkám nečekaně dobře a vedl až rozdílem osmi bodů 29:21.

Jana Veselá bojuje s lotyšskou hráčkou. foto: www.eurobasketwomen2009.com.

Jenže v dalším průběhu diktovaly tempo i vývoj utkání herně vyzrálejší Lotyšky, které jsou v osmifinálové skupině bez porážky. Naopak český tým zůstal bez výhry, neboť úspěch v základní části turnaje nad Ukrajinou se do osmifinále nezapočítává. V sobotu se reprezentantky střetnou s Řeckem.

Navzdory třetí prohře v turnaji mají české basketbalistky stále naději na čtvrtfinále. "Situace nám pořád nahrává. Pokusíme se proti Řecku a Polsku zvítězit. Pokud by se nám to podařilo, tak máme možnost ještě postoupit do čtvrtfinále," řekl trenér Milan Veverka.

České basketbalistky začaly proti domácímu výběru bez respektu i nervozity. Jednoduchými kombinacemi přehrávaly poněkud křečovitě a těžkopádně hrající Lotyšky. Český tým vedl 4:0 a Lotyšky vracela do hry svými koši jejich nejlepší hráčka Jakobsenová-Zogotaová.

České hráčky spoléhaly nejen na chytrou souhru, ale v úvodu zápasu i přesněji bránily. Střelecky je táhla jistě zakončující Vítečková, které se dařilo zejména z tříbodového území. A nechybělo ani potřebné štěstí, když se Hartigové podařila současně s klaksonem první čtvrtiny tříbodová střela z velké dálky.

České basketbalistky získaly náskok až 29:21, v tu chvíli se ale jejich úspěšná hra zasekla. Přestaly jim vycházet nejen pokusy o rychlé i postupné protiútoky, ale ztratily i několik lehkých míčů při přihrávkách. Šňůrou deseti bodů Lotyšky otočily a vývoj utkání už z rukou nepustily.

"Přestala se nám zcela dařit střelba ze střední vzdálenosti. Hráčky šly s psychikou hodně dolů a tím bylo bohužel po zápase. Bohužel nám chybí z takových soubojů zkušenosti. Ale to je stále stejná písnička. Prostě úroveň utkání na mistrovství Evropy a v naší ligové soutěži je zcela jiná," uvedl kouč Veverka.

V poločase vedly domácí hráčky 34:31, po změně stran už utkání dostalo očekávanou režii. Lotyšky přidaly na agresivní hře v obraně, zrychlily akce a také zpřesnily střelbu. České hráčky si vedly naprosto opačně. Snaha o přechod na zónovou obranu neměla naději na úspěch, v koncovce měly vychýlenou mušku a často odevzdávaly soupeřkám míče už při zakládání akcí.

"Jak získaly Lotyšky patnáctibodový náskok, tak už bylo jasné, že v tak bouřlivém prostředí utkání neotočíme," poznamenal Veverka. Třetí čtvrtinu vyhrály Lotyšky 19:7 a svým koncentrovaným výkonem nedaly protivnicím nejmenší naději na zvrat.

V závěru už Lotyšky zvolnily tempo a trenér Ainars Zvirgzdins šetřil opory Jekabsoneovou-Zogotovou i Tamaneovou. "Jekabsoneová odehrála vynikající zápas. Takovou hráčku jsme dnes neměli. Pouze v první čtvrtině se dařilo Vítečkové," řekl Veverka.

Na jednoznačný vývoj ale tyto změny neměly vliv. Markantní rozdíl ve hře obou týmů byl i v doskakování pod košem, kde většinu míčů sbíraly domácí basketbalistky. Nejlépe z českých pivotek si vedla Hartigová, která získala šest míčů. Kulichová si za celé utkání připsala pouze dva doskoky.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!