Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Češky ve Fed Cupu prohrávají, Záhlavová-Strýcová neuhrála ani set

B. J. King Cup

  12:32
SEVILLA (Od našeho zpravodaje) - České tenistky v utkání 1. kola Fed Cupu prohrávají se Španělskem 0:1. Barbora Záhlavová-Strýcová podlehla Carle Suarézové, domácí jedničce, 1:6, 4:6. Kvůli počasí bylo utkání v prvním setu na více než čtyři hodiny přerušeno. Druhá dvouhra mezi Klárou Zakopalovou a Marií-Terezou Torróvou se už v sobotu hrát nebude.

Barbora Záhlavová-Strýcová při zápase Fed Cupu ve Španělsku foto: ČTK/AP

V malém tenisovém centru Blas Infante v Seville se nezačalo hrát podle plánu, tedy v poledne. Mezinárodní federace ITF totiž Španělsku povolila pořádat zápas pod širým nebem a teď je z toho malér. První den se stihla jediná dvouhra, program se natáhne, jenže většina tenistek je přihlášena na turnaje WTA.

Ovšem podle pravidel se může fedcupové klání protáhnout až do úterý. Záleží na dohodě obou týmů. V neděli je start naplánován na 10.30, ale je možné, že se s tím bude hýbat, i když kvůli televizním právům to půjde těžko.

Sobotní počasí bylo hodně nevlídné. Déšť sice po obědě na chvíli ustal, ale stále foukal silný vítr a byla zima. Tenistky se přesto vydaly na kurt, ovšem od začátku bylo jasné, že to nebude na dlouho...

"Podmínky byly hrozný," ulevila si po zápase Záhlavová-Strýcová, která se těšila na svůj návrat do fedcupového dvouhry po třech letech. "Jenže bylo to nejtěžší, co mohlo být.  Ale pro Carlu to bylo stejné. Takže si na to nemůžu moc stěžovat. Navíc jsem hrála se soupeřkou na jejím oblíbeném povrchu. Celkově s tím zápasem nemůžu být spokojená, když jsem prohrála."

SLEDOVALI JSME ONLINE ZDE

Česká tenistka v těžkých podmínkách začala lépe, v prvním gamu měla postupně tři brejkboly, ale Suarézová všechny odvrátila a sama pak české soupeřce podání sebrala.

Domácí jednička - otužile oblečená pouze v triku - se na promoklé antuce lépe pohybovala a pochopila, že stačí míčky vracet přes síť. Pestrá hra české tenistky bohužel nefungovala.

V pátém gamu za stavu 15-30 při podání Záhlavové-Strýcové rozhodčí po protestech české lavičky přerušila utkání.

Přes čtyři hodiny se čekalo, co bude dál. Organizátoři krátce před 17. hodinou oznámili restart zápasu. Plachty z kurtu sice zmizely, ale antuka vypadala spíš jako bláto.

Suarézová se dlouhou pauzou nenechala rozhodit a první set rychle ukončila a zvítězila 6:1.

Druhou sadu začala česká tenistka odhodlaně. Zkoušela favoritku něčím zaskočit, ale nepovedlo se. Suarézová jako čertík poskakovala po kurtu a forhendy vytrvale posílala přes síť. V pátém gamu sebrala soupeřce podání, což nakonec rozhodlo.

"Barča! Barča!"

Čeští fanoušci na tribuně ještě povzbuzovali Záhlavovou-Strýcovou k obratu, ale plzeňské hráčce vždycky chyběl kousek. V klíčových momentech španělská jednička kontrolovala hru a zařídila domácím první bod.

Kvůli tmě se druhá dvouhra odložila, zatím se neví, jak přesně bude další program vypadat. "Kdyby Španělé měli světla, tak klidně můžeme hrát druhý zápas," upozornila česká dvojka.

Pro český tým je to další komplikace - kvůli nemoci chybí obvyklá jednička Petra Kvitová, v chladném počasí během týdne v Seville onemocněla také Lucie Šafářová, která by však mohla zasáhnout do dění v neděli. Češky se utkaly se Španělskem třikrát, vyhrály pouze jednou na tvrdém povrchu v roce 2009 v Brně.

Fed Cup: Španělsko - Česko 1:0

Suárezová - Záhlavová-Strýcová 6:1, 6:4.

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.