21. dubna 2010 6:25 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Český volejbal je směšný, vadí bývalému kouči nároďáku Haníkovi

Zdeněk Haník. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Haník. | foto: ČTK

PRAHA V českém volejbalu to vře. Opozice vůči předsedovi svazu Antonínu Léblovi je podle všeho stále silnější, spory jsou vleklé, a co protivníkům dosavadního šéfa vadí zejména, neřeší se. Bývalý reprezentant a do loňska trenér reprezentace Zdeněk Haník včera oznámil, že pokud výbor ČVS na květnovém zasedání Lébla odvolá, hodlá na jeho funkci kandidovat.

"Chci pro český volejbal něco udělat, vadí mi, že hnutí je rozpolcené. Rád bych, aby český volejbal byl aspoň takový jako dřív. Tedy především jednotný. Dřív jsme v Evropě něco znamenali, dnes náš názor nikdo nebere, jsme směšní, to mi vadí taky. Mrzí mě, že hobby volejbal nechce mít se svazem nic společného, mrzí mě špatná práce s mládeží," pravil třiapadesátiletý Haník.

Dosud působil na svazu jako metodik, včera ráno ale podal výpověď. "Kandidovat na nejvyšší post by bylo v rozporu s mojí pracovní smlouvou. Vyústí-li jednání výboru v pokus o Léblovo odvolání, přijímám kandidaturu na místo předsedy svazu," uvedl.
Jeho slova jsou součástí trvalejších sporů v hnutí. Část výboru svazu totiž předsedovi svazu Léblovi vyčítá, že svaz řídí sám z pozice jednoho muže, který není nikým kontrolovaný.

Haník: Pod jeho vedením se svaz rozdělil na dva tábory
"Pod jeho vedením se volejbalové hnutí totálně rozpoltilo na dvě nesmiřitelné strany, jeho rozhodnutí jsou nekoordinovaná, financování volejbalu ze sponzorských prostředků není dostatečně průhledné, neexistuje orgán, který by to kontroloval. Hnutí by mělo vědět, kolik peněz dostává svaz od sponzorů a kam ty peníze odcházejí, ale nikdo do toho nevidí. Všechny segmenty svazu se stávající předseda snaží řídit sám. To ale nejde, přináší to chyby," vypočítal Haník.

Pro příklad, jak si práci svazu on a další lidé představují, nešel daleko. "Vysvětlil mi to Ivan Hašek – ve fotbale dostává výkonný výbor jednou za měsíc dokonalý výpis o svazovém hospodaření," přiblížil.

Lébl byl poprvé zvolený do čela svazu v roce 2005, podruhé loni. Odvolat jej může výbor jako nejvyšší svazový orgán mezi volebními konferencemi, nicméně není jisté, kdy se sejde. Jeho mimořádné zasedání se mělo uskutečnit v neděli 25. dubna, správní rada svazu ho ale odložila na 16. května.

Tuto změnu však Léblovi odpůrci považují za účelovou a neoprávněnou a obávají se, aby nenásledovaly další průtahy. Lébl včera nebyl k zastižení, nicméně už dříve se nechal slyšet, že byl loni zvolen na řádné čtyřleté období a jakákoli změna ve vedení svazu by byla násilnou akcí.

Lébl důvody k odvolání nevidí
"Žádné důvody k odvolání nevidím. Jestli tu bude většinová snaha udělat změnu, ať ji udělají. Ale s plnou zodpovědností za budoucí vývoj. Budeme pořádat dvě akce, Světovou sérii v beach volejbalu a mistrovství Evropy mužů. To jsou tak náročné akce, že garantem je svaz. Ale svaz reprezentuji já. Asi si můžete domyslet důsledky, které mohou nastat," uvedl pro server  iDNES.cz.

Podle Haníka je hnutí nyní rozdělené asi 60:40 v Léblův neprospěch. "A pokud jej nadpoloviční většina nechce, měl by odejít," řekl.

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz