Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Biatlonistům se v sezoně dařilo. Ukáží formu i na domácím MS?

Sport

  20:30
NOVÉ MĚSTO NAD MORAVOU - S nadějemi po skvělé sezoně vzhlížejí fanoušci k prvnímu biatlonovému mistrovství světa v Česku. Vysočina Aréna v Novém Městě na Moravě hostí svátek biatlonu od 7. do 17. února a od domácích reprezentantů se díky výkonům ve Světovém poháru čeká útok na cenné kovy. Češi osmkrát vystoupili v této sezoně na stupně vítězů ve Světovém poháru.

Česká biatlonistka Gabriel Soukalová (vpravo) foto: ČTK

Program MS - Vysočina Arena, Nové Město na Moravě

Čtvrtek 7. února: 17:30 smíšené štafety (2x6 km ženy/2x7,5 km muži).

Sobota 9. února: 13:00 sprint muži (10 km), 16:15 sprint ženy (7,5 km).

Neděle 10. února: 13:00 stíhací závod muži (12,5 km), 16:15 stíhací závod ženy (10 km).

Středa 13. února: 17:15 vytrvalostní závod ženy (15 km).

Čtvrtek 14. února: 17:15 vytrvalostní závod muži (20 km).

Pátek 15. února: 17:15 štafeta ženy (4x6 km).

Sobota 16. února: 15:15 štafeta muži (4x7,5 km).

Neděle 17. února: 12:00 závod s hromadným startem ženy (12,5 km), 15:00 závod s hromadným startem muži (15 km).

Kometou zimy se stala Gabriela Soukalová, která před Vánoci v Pokljuce vyhrála, dojela druhá i třetí. Dvakrát stál na stupních vítězů Ondřej Moravec, jednou Veronika Vítková, ale uspěly i týmy, a to smíšená štafeta a ženská štafeta. "Sezona je rozjetá fantasticky, ale bude to pro ně o to složitější a bude rozhodovat psychika, jak dokážou unést domácí prostředí," řekl Roman Dostál, z roku 2005 poslední český mistr světa.

Věřil, že se může v Novém Městě dočkat nástupce. "Kvalita v nich je, jezdí na vysoké úrovni, ale všechno se musí sejít." Vedle Soukalové, Vítkové a Moravce můžou myslet vysoko ještě dlouhodobá česká jednička Michal Šlesingr a loni na MS bronzový Jaroslav Soukup. "Vím, že jsou lidé namlsaní," řekla Soukalová, devátá žena pořadí SP, která zářila v sezoně přesto, že v létě začala kvůli nemoci s přípravou se zpožděním.

Nemocná byla i na přelomu roku a na začátku finální přípravy na šampionát, proto je otázkou, v jakém rozpoložení se na Vysočině ukáže. A neznámou je, jak právě domácí prostředí zapůsobí na české biatlonisty. Loni při Světovém poháru mnohým svazovalo ruce na střelnici. "Já doufám, že ten tlak zvládnu," řekl Šlesingr, stříbrný a bronzový medailista z MS v italské Anterselvě 2007. "Domácí prostředí nám dodá energii," věřila Soukalová.

Ještě důležitější bude olympiáda v Soči, říká Šlesingr

"Čím více se šampionát blíží, tím víc si uvědomuji, jak velká to je událost. Ale moc se na závody těším a věřím, že s naším týmem uděláme českým fanouškům radost," řekl čerstvý otec Šlesingr, který o víkendu oslavil třicetiny. "Chceme pochopitelně podat na domácím šampionátu co nejlepší výkon. Celé naše snažení ale v rámci čtyřletého cyklu směřuje k olympijským hrám v příštím roce v Soči," poznamenal trenér českých biatlonistů Ondřej Rybář.

Trenér ženské reprezentace Jindřich Šikola má před začátkem mistrovství ke spokojenosti hodně daleko. "Příprava se nám moc nevydařila, provázely nás zdravotní problémy. Začalo to druhou nemocí Gabriely Soukalové v Anterselvě. Pokračovalo to přes Veroniku Zvařičovou a zpětně se nám ukázalo, že v Ridnau prošla nemocí i Veronika Vítková. Takže jdeme trochu do neznáma," poznamenal.

K hlavním favoritům patří vedoucí muž Světového poháru Francouz Martin Fourcade, který obhajuje z minulého MS tři zlata. K jeho sokům už tradičně patří Norové Emil Hegle Svendsen a nestárnoucí Ole Einar Björndalen, letos jezdí skvěle Rusové Jevgenij Usťugov a Dmitrij Malyško i Slovinec Jakov Fak.

"Stoprocentně neskončíme v červených číslech"

Mezi ženami je jedničkou sezony Norka Tora Bergerová, které sekundují Běloruska Darja Domračevová, Němky Andrea Henkelová a nejrychlejší běžkyně mezi biatlonistkami Miriam Gössnerová a také Finka Kaisa Mäkäräinenová. Rozpočet mistrovství je 192 milionů korun na pořádání a 280 milionů korun bylo použito na investice, přičemž 39 procent z částek je ze státního rozpočtu.

"Stoprocentně neskončíme v červených číslech," řekl rozhodně Jiří Hamza, šéf organizačního výboru. "Na pořádání šampionátu jsme museli vygenerovat více než 100 milionů korun ze soukromých zdrojů a to se nám povedlo," dodal. O šampionát je velký zájem, pořadatelé hlásili, že mají prodaných přes sto tisíc vstupenek. Diváci se mohou těšit na 377 závodníků ze 43 zemí.

Šlesingr, Moravec, Vítková a Soukalová poběží mix na úvod MS

Kvarteto Michal Šlesingr, Ondřej Moravec, Veronika Vítková a Gabriela Soukalová nominovali čeští trenéři do čtvrteční smíšené štafety, kterou začne v Novém Městě na Moravě mistrovství světa v biatlonu. Do týmu se nevešel medailista z loňského šampionátu v Ruhpoldingu Jaroslav Soukup.

"Pokud se něco mimořádného nestane, tak se složení této čtveřice nezmění," uvedl na dnešní tiskové konferenci v dějišti MS trenér biatlonistů Ondřej Rybář. "Soukup má po zranění a tréninkové přestávce ještě výkonnostní rezervy. Navíc si Šlesingr s Moravcem zaslouží nominaci za výsledky v průběhu letošní sezony," dodal Rybář.

Trenér ženské části reprezentace Jindřich Šikola moc velký výběr neměl. Do Nového Města zatím nedorazila Veronika Zvařičová, kterou trápí vracející se onemocnění.

Zvařičovou skolila chřipka na soustředění před světovým šampionátem v italském Ridnau. Sice se doléčila, ovšem po návratu domů znovu onemocněla.

"Zvařičová bydlela v posledním závodě Světového poháru v Anterselvě na pokoji se Soukalovou. Zřejmě se nakazila od ní virem. Nyní budeme dva až tři dny čekat, zda se Zvařičová uzdraví a bude v Novém Městě startovat," řekl Šikola.

Do závodu smíšených štafet vkládá Soukalová velkou naději. "Větší vyhlídky na úspěch mám po onemocnění v krátkých závodech. Kromě štafet se nejvíce těším na sprinty," nastínila své plány Soukalová.

Před dvěma a půl měsíci na konci listopadu ve švédském Östersundu vybojovali čeští biatlonisté v mixu třetí místo. Tehdy jeli ve stejném složení, v jakém budou startovat ve čtvrtek na Vysočině.

Autor:

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...