26. května 2010 8:13 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Čeští fotbalisté: Vzali jsme si příklad z hokejistů a dali do toho srdce

Česko - USA (Fenin střílí branku). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česko - USA (Fenin střílí branku). | foto: Reuters

HARTFORD/PRAHA UNVITŘ OHLAS KOUČE BÍLKA Výhře nad Spojenými státy a výrazně zlepšenému výkonu českých fotbalistů předcházela schůzka, na níž důrazně promluvili zkušení hráči v čele s kapitánem Petrem Čechem.

Po vítězném zápase v Hartfordu fotbalisté hovořili i o tom, že si vzali příklad z toho, jak se z neúspěchu zvedli hokejoví mistři světa. Brankář Čech byl s proměnou týmu spokojen a označil zápas za základ, na němž se dá stavět. Nechal také novináře nahlédnout do zákulisí mužstva po prohraném zápase s Tureckem.

BÍLEK SE KONEČNĚ DOČKAL VÝHRY. Čeští fotbalisté porazili Američany 4:2 - VÍCE ČTĚTE ZDE!

"Já byl po sobotě moc zklamaný, stejně tak ostatní, a tak byl nejvyšší čas si sednout a vyříkat si některé věci. Když jsem mluvil, kladl jsem důraz na to, že všichni jsou tu proto, že něco umějí, a tak nelze čekat, až to někdo odehraje za ně," řekl Čech.

KOUČ BÍLEK VÝHRU NEPŘECEŇUJE

Příkladná bojovnost zdobila podle trenéra Michala Bílka český tým při výhře nad USA. Po prvním vítězství v roli reprezentačního kouče Bílek ocenil, že jeho svěřenci byli mnohem zodpovědnější a především sebevědomější než v sobotu proti Turecku.

To by podle něj měli zopakovat v každém utkání a pokud chtějí postoupit na mistrovství Evropy, hra se musí ještě zlepšovat. Bílkovi se zápas hodnotil mnohem lépe než ty předchozí.

"Z naší strany to byl jednoznačně nejlepší výkon od toho listopadu. Na hráčích bylo vidět obrovské úsilí, příkladné nasazení a přestože jsme brzy prohrávali, šli jsme nahoru. Po poločase už to byla záležitost morálky," řekl český kouč v mixzóně těsně před tím, než výprava vyrazila na dlouhou zpáteční cestu.

S týmem si sobotní duel s Turky důkladně rozebrali. "A došli jsme k závěru, že pro úspěch je nutné udělat víc. I podle toho vypadala sestava, neměli jsme výraznou slabinu. Nepodceňoval jsem ale dosavadní prohry a nebudeme přeceňovat ani dnešní výhru. Kvalita hry musí jít totiž ještě nahoru," řekl Bílek.

Přiznal, že mu výhrou spadl velký kámen ze srdce. "Když čtyřikrát nevyhrajete, potřebujete výsledek. V Emirátech jsme si nedokázali vytvořit skoro žádné šance, dnes jsme zase byli nadstandardně produktivní. Nesmíme ale propadnout pocitu, že po Americe půjde všechno samo," uzavřel své hodnocení český kouč.

Pro něj bude vzpomínka na fotbalisty USA asi navždy příjemná. Před dvaceti lety totiž vstřelil v dresu Československa na mistrovství světa jednu z branek při výhře 5:1. Dnes se dočkal premiérové výhry jako český reprezentační trenér.

V sobotu prý měli hráči zbytečný respekt. "Dnes to bylo velmi odlišné utkání a můžeme se od něj určitě odrazit, zvedne nám to sebevědomí," dodal Čech. Spolu s ním si vzali slovo i další "mazáci" - Jaroslav Plašil, Jan Polák, Libor Sionko.

"Na té schůzce to sice nepadlo, ale všichni jsme ještě měli v paměti hokejové finále, které nás hřálo jako všechny doma u srdce. Říkali jsme si: když oni se zvedli po neúspěších, my to musíme dokázat také," řekl stoper Tomáš Sivok. Právě on vyrovnávacím gólem na 1:1 nastartoval obrat, když v hlavičkovém souboji porazil Američany opěvovaného stopera Onyewua.

"On má sice dvacet kilo navíc, ale já vyskočil výš a on mě pak u nedokázal odtlačit," popsal důležitý okamžik. Právě agresivita v soubojích byla podle Čecha klíčová. "Hodně jsme dokázali napadat, domácím jsme se v tom zcela vyrovnali, přestože to je jejich silná stránka. A důležitá byla vůle, která nás dostala na nohy i po nešťastné brance," řekl gólman a připustil, že při ní udělal chybu.

"Šel jsem na míč poměrně jistě, ale fouknul vítr, trochu změnil směr a já už na míč nedosáhnul. Jedinou šancí bylo rozrazit hráče, jenže on se ještě navíc smolně odrazil od Pudila," popsal inkasovaný gól. I další střelec Martin Fenin srdnatě bojoval a strhával svými výpady spoluhráče.

"Museli jsme to urvat silou, lidi už od nás chtěli výsledek, totéž si nedávno prožili hokejisté," vysvětloval po zápase, v němž toho hodně naběhal, přestože toho na jaře mnoho neodehrál. "Nemám za sebou zimní přípravu, nejsem ještě v ideální pohodě. Sehrál jsem poslední bundesligový zápas, pak něco na zájezdu ve Vietnamu, a tak už jsem se trochu rozehrál. Už jsem toho měl plné kecky, potřebuju ještě hodně trénovat," řekl Fenin.

Také Sivok dohrával se sebezapřením. "Poslední týden jsem skoro netrénoval kvůli kotníku a síly mi v závěru scházely, navíc jsem měl z první půle koňara a těžce jsem to rozběhával. Musel jsem ale vydržet, trenér místo mě nikoho neměl, když je Mazuch zraněný," připomněl Sivok.

USA - Česko. 

Obránce Ondřej Kušnír sice gól nedal, ale byl klíčovou postavou. Z jeho náběhů do křídelních prostorů měli Američané hrůzu, od něj přicházely největší šance. "Musel jsem hodit sobotu za hlavu, i když jsem se tam podílel na gólu. Tak to někdy ve fotbale chodí, rozhoduje tým a ten mě podržel," připomněl Kušnír.

Dnes hodně útočil v roli falešného křídla a potvrdil, že to mu vyhovuje. "Jsem původem záložník, a tak mě to táhne dopředu. Navíc to po mně chtějí trenéři tady i ve Spartě. Dnes to bylo ulehčeno hrou zálohy, hodně jsme si vyhověli s Liborem Sionkem," popsal dění na hřišti.

USA - Česko.

Teď už se prý ale těší stejně jako další hráči na dovolenou. "Moc jí nemám, snad mi ve Spartě něco přidají. Nikam ale nepojedeme, nedávno se nám narodila dcera, a tak budeme odpočívat doma," těšil se obránce na návrat do Prahy.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz