Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čeští olympionici hrozby neřeší. Verner: Hysterie je už od Mnichova

Sport

  6:00
PRAHA - Do schránek národních olympijských svazů přichází jedna teroristická výhružka za druhou, zámořští hokejisté houfně odmítají vzít s sebou do Soči své blízké. Jak zareagovali na vývoj ohledně bezpečnosti v dejišti blížících se zimních her členové české výpravy?

Krasobrulař Tomáš Verner vyhrál české mistrovství foto: ČTK

LN: Minulý týden obdržel Český olympijský výbor, podobně jako předtím další národní svazy, údajné varování od teroristů. Někteří sportovci už oznámili, že do dejiště her raději nevezmou své rodinné příslušníky. Bude mít tato skutečnost nějaký vliv na váš pocit bezpečí v Soči?

Martin Jakš.

Martin Jakš

běžec na lyžích

"Abych řekl pravdu, tak že ta hrozba dorazila už i na Český olympijský výbor, se dozvídám až od vás. Registroval jsem ale, že se to objevilo ve Slovinsku nebo v Maďarsku. Samozřejmě, že to člověka trochu znervózní. Ale zažil jsem bezpečnostní opatření před čtyřmi lety ve Vancouveru a Rusové slibují, že tentokrát by měly být ještě větší. Věřím, že i kdyby se někdo o něco pokoušel, tak budou jeho snahy včas zlikvidovány. Když si to v hlavě celé přeberu a sečtu, tak uznávám, že tam nějaké riziko je. Ale jsem na závěrečné přípravě, takže se snažím co nejvíc soustředit na svůj výkon a na tyhle věci okolo nemyslet. Rodinné příslušníky jsem v plánu stejně brát neměl, takže tím mi odpadla jedna možná starost."

Na snímku je sportovní ředitel ČOV Martin Doktor.

Martin Doktor

vedoucí české výpravy v Soči

"V každém případě to není příjemná zpráva. Na jednu stranu nemám moc čas o tom přemýšlet, na druhou stranu jsme to začali řešit. Ve spolupráci s policií jsme rozjeli vyšetřování a podle prvních zpráv to vypadá, že šlo o podvrh. Nikomu to na klidu nepřidá, není to příjemné. Tyhle zprávy doprovázejí každou olympiádu. V tomhle případě jen proto, že jde o Rusko, se to vnímá trochu citlivěji. Těžko se tím ale můžu nějak podrobněji zaobírat. Jediné, co můžu dělat, je věřit olympijskému výboru, že zajistí bezpečí v maximální možné míře."

Český krasobruslař Tomáš Verner

Tomáš Verner

krasobruslař

"Až do minulého týdne jsem nic takového nevnímal. Od té doby, co jsem se vrátil z mistrovství Evropy, však neodpovídám na jiné dotazy než okolo terorismu. Zákonitě mi to tedy začíná trochu vrtat hlavou. Dosud jsem se tím ale vůbec nezabýval a ani do budoucna se tím nehodlám nechat znepokojovat. Tyhle hrozby jsou tady jsou už od Mnichova (únos a následné zavraždění 11 izraelských sportovců v průběhu mnichovské olympiády v roce 1972, pozn. red.) a k takovým monstrózním sportovním nebo kulturním akcím zkrátka patří. Bez toho se to už dneska neobejde. Věřím v to, že Rusové přijmou taková opatření, aby k ničemu dojít nemohlo. Ale opakuji, na tohle se nesoustředím, já jedu do Soči sportovat. Jestli to má na někoho vliv, tak zejména na moji rodinu. Jsem ale zvyklí i na závody jezdit sám a i během olympiády budu se svými blízkými ve spojení pouze na dálku."

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat