Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav

Čeští sprinteři skončili ve finále poslední

12:37
PRAGELATO - Běžci na lyžích Martin Koukal a Dušan Kožíšek obsadili v olympijském sprintu dvojic na 6x1,4 kilometru klasickou technikou poslední desáté místo. Zlato získali muži i ženy Švédska.

Kanaďanka Beckie Scottová a Lina Anderssonová ze Švédska (zleva) foto: AFP

Zlato mezi muži získali Švédové Thobias Fredriksson a Björn Lind.

Premiérový sprint lyžařských dvojic na olympijských hrách vyhrála švédská dvojice Anna Dahlbergová, Lina Anderssonová. Český pár Helena Erbenová, Kamila Rajdlová se v Pragelatu na trati 6x1,2 kilometru klasickou technikou do finále nekvalifikoval.

Koukal s Kožíškem obhajovali v týmovém sprintu bronzovou medaili z loňského mistrovství světa, v Oberstdorfu se ale jelo volnou technikou. České duo ztratilo šanci ještě před polovinou závodu, kdy Kožíšek v třetím z šesti okruhů nabral jedenáctisekundovou ztrátu a předal Koukalovi na předposledním devátém místě.

Mistr světa z volné padesátky na MS 2003 Koukal nakonec dovezl český tým po dalším Kožíškově propadu do cíle na poslední příčce se ztrátou 46,7 sekundy. Pro zlato si famózním finišem dosprintoval Lind a nechal za sebou favorizované Nory Jense Arneho Svartedala a Tora Arneho Hetlanda a ruský pár ve složení Ivan Alypov, Vasilij Ročev. Slováci Ivan Bátory s Martinem Bajčičákem obsadili osmou příčku.

Také v ženském finále triumfovala Anderssonová v cílovém úseku. Na druhém místě skončily Kanaďanky Sara Rennerová, Beckie Scottová, bronz získaly Finky Aino Kaisa Saarinenová a Virpi Kuitunenová. Český pár Helena Erbenová, Kamila Rajdlová se do finále nekvalifikoval a obsadil celkově dvanácté místo.

Bez medaile skončila Norka Marit Björgenová, jež nedokončila kvůli žaludečním problémům nedělní skiatlon. V závěru nestačila stáhnout ztrátu, kterou nabrala její kolegyně Ella Gjömleová.