2. října 2010 11:30 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Čeští volejbalisté řádí na MS. Cesta za medailí je ale dlouhá

Česko - USA. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česko - USA. | foto: ČTK

ANCONA/PRAHA Kdo zastaví rozjetý český rychlík? Takovou otázku musí klást i největší favorité volejbalového mistrovství světa v Itálii. Tým vedený trenérem Janem Svobodou vypráskal v posledním týdnu postupně tři týmy z elitní desítky světového žebříčku – desátou Čínu, sedmé Bulharsko a nakonec i olympijské vítěze ze Spojených států, kterým momentálně patří třetí příčka.

"Kdyby proti nám stáli vítězové galaxie, tak je porazíme," glosoval hned po utkání s Američany v rozhovoru pro Radiožurnál současné rozpoložení týmu elitní smečař Jiří Popelka.

Euforická tvrzení jsou teď asi namístě. Češi v souboji s olympijskými šampiony ukázali nejen výborný výkon, ale i velké odhodlání. Hned ve dvou setech smazali čtyřbodový náskok soupeře.

"Není tým, který nemůžeme porazit," říká šéf svazu Haník
"V současné době není tým, o kterém by se dalo říct, že jej nemůžeme porazit," řekl LN šéf volejbalového svazu Zdeněk Haník.

Systém turnaje je ale neúprosný. Po každé ze tří fází šampionátu se předešlé výsledky nulují, rozhodují jen o dalších soupeřích.

"Hrací systém je pro nás tentokrát opravdu nevýhodný, po dvou výhrách nad takhle silnými soupeři bychom měli být výš než mezi dvanácti nejlepšími," potvrzuje předseda svazu.

Česko - Bulharsko.

Cesta k medailím je proto ještě strašně dlouhá – pět zápasů. Tím prvním bude dnešní utkání s překvapením turnaje Kamerunem, který začíná v 17 hodin. A Češi budou, snad vůbec poprvé na mistrovství, v roli favoritů.

"Nesmíme je podcenit za žádnou cenu. Musíme hrát naplno a porazit i je, to je jediné, co nás zajímá," varoval Popelka. Vítězství zaručí Čechům první místo ve skupině a potenciálně lehčí soupeře pro třetí fázi.

Šampionát může vyhrát každý
"Žádní lehčí soupeři ale už nebudou. Šampionát může vyhrát každý z dvanácti týmů, které postoupí," tvrdí Haník.

A co Češi? Mohou v konkurenci velmocí, jako jsou Brazílie, Rusko nebo Itálie, dotáhnout své volejbalové Nagano až k senzačnímu titulu?

"To se těžko odhaduje. Abyste dosáhli i na medaili, musíte hrát dobře celých čtrnáct dní, úplně bez výkyvů," říká Haník, který už dnes musí být s výsledkem spokojen. Téměř jistý postup mezi nejlepších dvanáct je nejlepším výsledkem vsamostatné české historii.

"Takové překvapení to ale není. Výkonnostně na to český tým jistě má. Jeho současné postavení ve čtvrté desítce světového žebříčku neodpovídá realitě," dodal Haník.

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz