Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Chceme po viníkovi neúčasti Sáblíkové v Riu odškodné, říká šéf Sport Investu

Sport

  18:45
PRAHA - Agentura Sport Invest Marketing chce najít konkrétního viníka v kauze neúčasti Martiny Sáblíkové v cyklistické časovce na olympijských hrách v Riu de Janeiro. Předseda představenstva David Trávníček v rozhovoru pro Radiožurnál připustil, že agentura, jež Sáblíkovou zastupuje, zvažuje i snahu o finanční odškodnění.

Šéf Sport Investu David Trávníček se nechce smířit, že jeho ovečka v Riu nestartovala. foto:  Michal Sváček, MAFRA

Konec nadějí pro Sáblíkovou. Arbitráž ji do olympijské časovky nepustí

Trávníček se domnívá, že špatným výkladem pravidel je vinen jednoznačně Český svaz cyklistiky.

Trojnásobná olympijská šampionka v rychlobruslení Sáblíková žila dlouho v domnění, že si účast v Riu zajistila dvanáctým místem v časovce na loňském mistrovství světa. K tomu však potřebovala být kvalifikována i do závodu s hromadným startem.

„Pokud bych vyšel z faktů, jež jsou k dispozici a jsou veřejně dostupné, a z té logiky, kdy svaz ve svých stanovách mluví o tom, že řídí reprezentaci a je za ni odpovědný,“ prohlásil Trávníček. Dnes proto požádal zástupce svazu o schůzku.

„Když přidáme, že olympijská charta mluví o tom, že při implementaci kvalifikačních kritérií je odpovědný právě buď svaz, nebo národní olympijský výbor, lze říci, že chyba jde od začátku na stranu cyklistického svazu,“ dodal.

Na místě je omluva a personální zodpovědnost

Zvrat v případu nakonec nepřinesla ani žaloba ke zvláštní komisi Mezinárodní sportovní arbitráže a Sáblíková nemohla v Riu startovat.

Podle Trávníčka může za chybu cyklistický svaz, neboť je zodpovědný za realizaci kvalifikačních kritérií. Dnes proto požádal zástupce svazu o schůzku.

„Abychom si ty věci řekli ideálně u kulatého stolu a dohodli se na dalším postupu. Podle prvních indicií proběhne ta schůzka nejdříve v září,“ uvedl Trávníček.

Martina Sáblíková odjíždí od jednání u speciálního panelu sportovní arbitráže CAS v Riu.

Jasno má v tom, co bude po cyklistickém svazu požadovat. „Myslím, že na místě je určitě omluva, což už možná částečně nějakou formou proběhlo v médiích. Druhá věc je vyvození zodpovědnosti, ať už personální, nebo jakékoliv jiné.“

„A to budeme chtít slyšet od předsedy svazu a generálního sekretáře. Myslím, že viníků je na svazu více, protože ten materiál určitě neměl studovat jen jeden člověk,“ řekl Trávníček.

„Pokud bych ale použil slova Martiny, která zazněla už i od některých zástupců svazu - ta situace se nesmí opakovat. Aby sportovec světové úrovně, držitel olympijských medailí a medailí z MS doplatil na špatnou interpretaci kvalifikačních kritérií a nevědomost,“ uvedl Trávníček.

Právní dohru? Tu my nechceme

Naznačil, že po konečném vyúčtování nákladů by mohla agentura požadovat i finanční náhradu.

Šéf cyklistiky: Vím, že jsme za blbce. Zodpovědná osoba za Sáblíkovou a ženy? Nikdo

„Je ale otázkou, jak budeme postupovat. Jednou z prvních věcí, kterou Martina řekla, bylo to, že nechce, aby tento příběh měl nějakou právní dohru, soud, nebo tak něco,“ řekl Trávníček.

I proto nechtěl potvrdit, že se agentura vydá právní cestou. Uvedl však, že před OH se Sport Investu podařilo domluvit dvě sponzorské smlouvy, související s účastí Sáblíkové v Riu.

Při její neúčasti vzaly za své. „Takže je tu i nějaká konkrétní újma, která se pohybuje v řádech set tisíc korun. A to je věc, kterou lze jasně doložit,“ uvedl Trávníček.

Martina se s koncem pořád nesmířila

Domnívá se, že „zbytečná“ cesta Sáblíkové do dějiště her měla smysl.

„Absolvovali jsme několik schůzek před OH a shodli jsme že, že existuje šance, aby Martina na start nastoupila. Byla to pro Martinu dlouhá cesta v řádech let a nechtěli jsme to vzdát těsně před koncem na cílové pásce,“ řekl Trávníček, který byl přímo v Riu de Janeiro.

Martina Sáblíková prochází kolem olympijské vesnice, kam nemá přístup.
Martina Sáblíková odjíždí od jednání u speciálního panelu sportovní arbitráže...

Minulý týden se z Brazílie společně vrátili.

„Myslím, že se s tím Martina pořád nesmířila. Ta nálada je špatná a bude trvat měsíce, jestli na to kdy vůbec zapomene. Věřím ale, že na kolo nezanevře, jednou se na něj vrátí a v budoucnu se třeba pokusí startovat i v tom závodě s hromadným startem,“ uvedl.

Šéf svazu: Viníků je několik

Šéf cyklistického svazu Marián Štetina minulý týden v Riu řekl, že viníků je několik.

„Vina svazu je jednoznačně tam, že nedementoval zprávy, které poskytoval někdo novinářům o nominačních kritériích na olympiádě. Ale podle mého názoru to, že svaz nedementoval tyto informace, nezapříčinilo, že Martina na olympiádě nestartuje,“ řekl Štetina.

Autor: