Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chci medaili. I přes zlomeninu

Sport

  14:13
PRAHA - Soupeřky už závodí, ale ona nemůže. Zlomenina klíční kosti, k níž došlo v březnu na přípravě v Itálii, Terezu Huříkovou (22) přibrzdila, nikoli však zastavila. Bikerka, malý poklad české cyklistiky, hodlá v létě na mistrovství světa v Austrálii získat medaili.

Bikera Huříková už zase poráží všechny. foto: ČTK

* LN Prozraďte - v jakém stavu je vaše klíční kost?

Původně lékaři mysleli, že zlomenina sroste sama, jenže kosti byly daleko od sebe. Proto přistoupili k operaci - teď tam mám litinovou destičku, takže kost může srůstat. Nějaký čas to potrvá, ještě měsíc to musím vydržet bez pořádného tréninku.

* LN Říkáte bez pořádného - takže už něco děláte?

 Už jsem seděla na rotopedu, ale to bylo opravdu sezení a šlapání, ne držení řídítek. Teď mi vyndali stehy a můžu začít s omezeným tréninkem, ale ne venku.

* LN Jak vypadá omezený trénink?

 Zdravou rukou můžu držet řídítka na sedmdesát procent a pravou na třicet. Ale beru to pozitivně, tedy tak, že už se vlastně opřít můžu! (smích) Prostě mě potkala klasická cyklistická zlomenina. Jsem ráda, že se to stalo v přípravě, a ne před odletem na mistrovství světa. Mám to spočítané, na šampionát se stihnu připravit. A jsem ráda, že v týmu České spořitelny MTB na mě nijak netlačí, také sponzoři mi dávají čas. Závodit chci začít až v červnu.

* LN Takže váš sen o medaili v kategorii do 23 let, o němž jste hovořila v minulosti, je stále živý?

 O tom nepochybujte, ráda bych oživila vzpomínky na juniorské roky (Huříková je juniorskou mistryní světa v silniční časovce z roku 2004, o rok později získala stejný titul v cross country a předloni skončila na MS horských kol čtvrtá v konkurenci do 23 let -pozn.). Líbilo by se mi, kdyby o mně už neříkali „juniorská mistryně světa“, ale „šampionka do 23 let“. Ke kategorii elite je to přece jen blíž, ne?

* LN Co jste dělala dosud, když jste nemohla trénovat? Studujete?

 Léčila jsem se! (směje se) Ba ne - loni v září jsem maturovala na sportovním gymnáziu doma ve Vimperku a zkusila přijímačky na sportovní management v Olomouci.

* LN Zkusila? Takže to nevyšlo?

 Vzali mě, ale já tam nakonec nešla. Bylo toho na mě docela dost -měla jsem před cestou do Arizony na zimní přípravu a školu bych stíhala jen těžko. Takže jsem si dala minimálně rok pauzu s tím, že zkusím život cyklistického profesionála.

* LNV úvodu příštího roku se pojede v Táboře mistrovství světa v cyklokrosu a vy jste všestranná cyklistka. Nepřemlouval vás šéf cyklokrosové komise Čestmír Kalaš, abyste se zkusila připravit i na tenhle šampionát?

 Říkal mi o tom, ale zatím to nemůžu slíbit. Vždyť jsem na cyklokrosovém kole v životě neseděla!

* LN Říká se ale, že cyklistika je jenom jedna...

 To je pravda, ale tyhle úvahy jsou předčasné. Zatím nechávám čas, ať běží, teď mě drží nad vodou zářijové mistrovství světa horských kol v Canbeře.

Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!
Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!

Jestli máte doma malé miminko a zároveň je pro vás důležitá starost o naši planetu, pak rozhodně otestujte nové kojenecké lahve NUK For Nature s...