Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Čínskou modlu provází skandály: dříve doping, teď přehnaná agresivita

Sport

  9:00
KAZAŇ - Nejprve se mu miliardová Čína klaněla, když jako první její zástupce doplaval pro olympijské zlato. Pak kariéru hvězdy Sun Janga pošramotila jízda bez řidičského průkazu a doping - a teď je zpátky, jako dvojnásobný mistr světa. Jenže kromě medailí mu přibývají i skandály. Kouč brazilských plavců jej obvinil, že málem inzultoval jednu z jeho svěřenkyň.

Čínská plavecká hvězda Sun Yang. foto: Reuters

Měly to být čtyři dny, co ve světě bazénového plavání rozpustí jakékoli pochybnosti o formě čínského idolu jménem Sun Jang. Nejdřív zlato na 400 metrů, pak stříbro na dvoustovce, následně zlato na 800 metrů - vše volným způsobem.

Ale ono ne. U prvního Číňana, který získal olympijský plavecký triumf, nejsou věci zdaleka tak jednoduché, jak by si přál.

Už proto, že medailí mělo být více. Jenže Sun Jang se na světovém šampionátu v ruské Kazani nečekaně odhlásil ze závěrečné patnáctistovky. Napsat, že to byl šok, není přeháněním. 

Nejúchvatnější snímky z plavecké Kazaně: krása, dynamika, ladnost i rekordy

„Všichni rozhodčí začali šílet, běhali okolo a křičeli: Kde je Sun? Kde je Sun?“ popisoval dění Gregorio Paltrinieri z Itálie, pozdější vítěz. „Bylo to doopravdy bláznivé.“

I jemu ostatně Číňan zkomplikoval situaci. „Nevím, co si o tom myslet. Dva roky jsem se připravoval, jak budu závodit proti němu - a on najednou není na startu,“ řekl Paltrinieri. 

„Když dlouho nepřicházel do šatny, žertoval jsem, že se nás asi bojí. Jenže on potom skutečně nedorazil vůbec!“

Sunovým oficiálním zdůvodněním byly náhlé srdeční problémy. „Chci se všem omluvit, že jsem nestartoval. Nebylo mi vůbec dobře,“ uvedl Sun Jang.

Bylo to tak skutečně? S Číňanem se podivné historky spojují hodně často. Poté, co dvakrát získal zlato na hrách v Londýně, mu začaly nejen chvíle slávy, ale i život pod dohledem.

Rok po olympiádě šoféroval bez řidičáku Porsche, které se v Pekingu srazilo s autobusem. „Jako sportovec a veřejná postava bych měl být pozitivním vzorem. V tomto jsem neodvedl dobrou práci. Hluboce se omlouvám,“ kál se veřejně.

To byl rok 2013. V roce 2014 mu našli zakázaný stimulant trimetazidin a za doping dostal tříměsíční stopku.

Ta mu, jak vidno, nesebrala schopnosti v bazénu. Ale hořkost zůstala. „Nechápu, proč se tomu věnuje tolik pozornosti,“ říkal naštvaně na tiskovce prostřednictvím tlumočníka. 

„Pokaždé, když má Čína dobré výsledky, za tím vidíte něco špatného. Trénujeme tak tvrdě jako ostatní, o našich výsledcích nemohou být žádné pochybnosti. Je to nedostatek úcty. Chováte se k nám jako k nepřátelům.“

Čínská plavecká hvězda Sun Yang.
Čínská plavecká hvězda Sun Yang.

Těžko ovšem brát jeho projev vážně, když se on sám poté zapletl do dalšího skandálu. Brazilský reprezentační kouč Alberto Pinto da Silva uvedl, že Sun Jang šlápl na jednu z jeho svěřenkyň, která se zrovna rozcvičovala u bazénu. 

„Ona se naštvala a Sun Jang se ji snažil kopnout a udeřit loktem,“ řekl Da Silva.

Brazilec navíc tvrdí, že nešlo o ojedinělý incident. „Kouč Kanady pak za mnou přišel a řekl mi: Pokaždé obtěžuje naše plavce. Totéž trenéři Jižní Afriky, Chile, Argentiny. Pokud to dělá každému, je nebezpečný a nemá ve sportu místo.“

To zkrátka je Sun Jang, kontroverzní šampion. Mistr světa, který sice vstupuje do historie svými výkony, ale mistrovské chování zatím nenabízí.

Autor:

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...