4. září 2011 19:52 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Cobo se díky vítězství v královské etapě Vuelty dostal do čela

Cobo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cobo. | foto: Reuters

ANGLURÚ Královskou etapu Vuelty s obávaným závěrečným stoupáním na Anglirú dnes vyhrál španělský cyklista Juan José Cobo. Druhý muž ze sobotní čtrnácté etapy se díky sólovému úniku dostal do průběžného vedení.

Třicetiletý Cobo si dojel pro vítězství díky útoku zhruba šest kilometrů před cílem krátké (142 km), ale obtížné etapy. Ta vyvrcholila třináctikilometrovým stoupáním na Anglirú, v němž se cyklisté museli vyrovnat až s třiadvacetiprocentním sklonem. Stoupání bylo tak prudké, že kvůli nízké rychlosti dokonce muselo zastavit několik doprovodných motocyklů.

"Chtěl jsem útočit později, ale cítil jsem se hodně dobře. Šéfové týmu mi vysílačkou říkali, ať zůstanu v klidu a že mám šanci. Tohle je největší vítězství mé kariéry," uvedl Cobo, jehož před půl rokem trápily deprese a dokonce zvažoval, že s cyklistikou skončí. "Díky týmu se mi podařilo obrátit list. Byly to těžké časy, ale tohle je odměna," dodal člen stáje Geox.

"Ještě není hotovo"

Cobo měl v cíli náskok 48 sekund před trojicí Wout Poels, Denis Meňšov a Chris Froome. Pátý s odstupem 1:21 přijel Brit Bradley Wiggins a přišel o červený trikot lídra. Do něj se oblékl Cobo a do závěrečného týdne Vuelty vstoupí s 20 sekundami k dobru před Wigginsovým krajanem a kolegou z týmu Sky Froomem. Dosavadní lídr je třetí se ztrátou 46 sekund.

"Ještě není hotovo. Sky mají druhé a třetí místo a jsem si jistý, že se s tím nesmíří. Ve středu bude další prudké stoupání do cíle a pak ještě dvě náročné etapy v Baskicku," uvedl Cobo.

Obhajoba loňského prvenství se výrazně vzdálila Italovi Vincenzu Nibalimu, který nabral velkou ztrátu a s odstupem tři a půl minuty je osmý.

V pondělí je volný den, závod skončí za týden v Madridu.

Vuelta, cyklistický závod - 15. etapa:

Avilés - Anglirú (142,2 km): 1. Cobo (Šp.) 4:01:56, 2. Poels (Niz.), 3. Meňšov (Rus.), 4. Froome všichni -48, 5. Wiggins (oba Brit.), 6. Antón oba -1:21, 7. Rodríguez (oba Šp.) -1:35, 8. Monfort (Belg.), 9. Mollema (Niz.), 10. Lagutin (Uzb.) všichni -1:35.

Průběžné pořadí: 1. Cobo 59:57:16, 2. Froome -20, 3. Wiggins -46, 4. Mollema -1:36, 5. Monfort -2:37, 6. Meňšov -3:01, 7. Fuglsang (Dán.) -3:06, 8. Nibali (It.) -3:27, 9. Van den Broeck (Belg.) -3:58, 10. Poels -4:13.

ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.