Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Contador ztratil přes minutu, úvodní etapu Tour ovládl Gilbert

Tour de France

  18:43
MONT DES ALOUTTES - Belgický cyklista Philippe Gilbert naplnil prognózy a vyhrál úvodní etapu Tour de France. Největší favorit a trojnásobný šampion Španěl Alberto Contador i Roman Kreuziger doplatili na hromadný pád v posledních kilometrech. Contador ztratil minutu a 20 sekund, jediný český účastník Kreuziger přijel do cíle v další skupině s mankem necelých dvou minut.

Philippe Gilbert foto: Reuters

Belgický mistr Gilbert se netajil ambicemi hned na první pokus uzmout žlutý trikot pro lídra nejnáročnějšího etapového závodu světa a na důkaz si před startem obarvil vlasy na blond, aby byl sladěný. Z vedoucí skupiny zaútočil jako první Švýcar Fabian Cancellara, ale krátce nato odpadl a 500 metrů před cílem přišel Gilbertův nástup. Byl úspěšný a vítěz čtyř letošních jarních klasik vybojoval první vavřín na Tour.

O tři sekundy později protnul cílovou pásku Australan Cadel Evans před norským mistrem světa Thorem Hushovdem. Ten přivedl první velkou skupinu se ztrátou šesti sekund. Contador figuruje na 35. místě, Kreuziger je 74.

Poslední kilometry úvodní etapy dlouhé 191,5 km z Passage du Gois do Mont des Alouettes výrazně poznamenaly dva hromadné pády a roztrhaly peloton. Zbrzdily jak Contadora, tak i Kreuzigra, kteří tak nabrali hned v úvodu nečekanou ztrátu. Po dnešním rovinaté etapě s mírným stoupáním v závěru je v neděli na programu časovka družstev na 23 km.

Výsledky cyklistického závodu Tour de France:

Tour de France, cyklistický závod
1. etapa Passage du Gois - Mont des Alouettes (191,5 km):
1. Gilbert (Belg.) 4:41:31,
2. Evans (Austr.) -3,
3. Hushovd (Nor.),
4. Rojas (Šp.),
5. Van den Broeck (Belg.),
6. Thomas (Brit.),
7. Klöden (Něm.),
8. Taaramäe (Est.),
9. Horner (USA),
10. Martin (Něm.) všichni -6,
...
35. Contador (Šp.) -1:20,
74. Kreuziger (ČR) -1:55.

Autor: