Úterý 22. června 2021svátek má Pavla 26 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

ČOV definitivně uspěl ve sporu s Budvarem o olympijskou symboliku

Předseda ČOV Milan Jirásek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda ČOV Milan Jirásek. | foto: Václav Mudra.

PRAHA Český olympijský výbor definitivně zvítězil ve sporu se společností Budějovický Budvar, kterou žaloval za zneužití olympijské symboliky před zimními hrami v Turíně v roce 2006. Vrchní soud v Praze rozhodl, že pivovar musí zaplatit pokutu dva a čtvrt milionu korun a veřejně se omluvit.

"Z vítězství má zejména ve sportu každý radost, ale tady jsou pocity trošku jiné. Jsme samozřejmě potěšení, že jsme dostali za pravdu, ale byli bychom rádi, aby už tyto souboje nebyly," řekl předseda ČOV Milan Jirásek a vyjádřil naději, že případ odradí od dalších pokusů o zneužívání olympijské symboliky.

Budějovický Budvar s rozhodnutím soudu nesouhlasí, ale bude ho respektovat, protože je pravomocný. Zvažuje ale, zda podá dovolání, řekl ČTK mluvčí pivovaru Petr Samec. Podle Samce soud vyhověl žalobě ve třech bodech ze 17 a jen částečně. Podle právničky Budvaru Marcely Wunschové může být rozsudek vrchního soudu nebezpečným precedentem, protože ČOV díky němu v podstatě získává monopol na používání všech slov s příponu "-iáda" a také na používání pochodní při komerčních příležitostech.

Podle Samce je možné se na základě dokumentů, které jsou součástí soudního spisu, domnívat, že ve sporu nešlo v první řadě o ochranu olympijských symbolik, ale o konkurenční boj. Jeden ze sponzorů ČOV podle Budvaru požadoval, aby výbor razantně zakročil a dosáhl zastavení reklamní kampaně. Jinak hrozil uplatněním náhrady škody, případně dalšími sankcemi.

Jádrem sporu byla reklamní kampaň Budvaru, ve které vystupovali svérázní chlapíci Bob a Dave, kteří cestovali na akci pojmenovanou "hokejiáda" do Itálie, měli na sobě reprezentační hokejové dresy a ve spotech byl použit i svazek hokejových holí v podobě "hokejové pochodně". A právě pochodeň je jedním z chráněných olympijských symbolů, které bez písemného souhlasu ČOV nesmí nikdo používat, stejně jako jejich parafráze či karikatury.

Předseda ČOV Milan Jirásek a olympijská medailistka Květa Pecková předávají cenu.

Český olympijský výbor se pustil do sporu před téměř šesti lety, původně požadoval odškodné více než deset milionů korun. "Soudili jsme se o peníze, ale ty nebyly primárně důležité. Daleko větší hodnotu má potvrzení toho, že nelegální marketing je v České republice nepřípustný," řekl místopředseda ČOV Jiří Kejval.

Olympijskému výboru dal za pravdu už českobudějovický krajský soud v únoru 2009, Budvar se odvolal a znovu prohrál. Zástupci Českého olympijského výboru berou soudní rozhodnutí jako velký průlom. "Těch případů porušování olympijské symboliky byla řada, ale tento byl vedený velmi promyšleně se zcela jasným záměrem participovat neoprávněně na olympijské symbolice," navázal Kejval.

Advokát Jan Šťovíček z kanceláře, která ČOV zastupovala, zdůraznil, že pravomocný rozsudek poprvé v historii stanoví, co se v ochraně olympijských symbolik smí a nesmí. Jirásek uvedl, že ČOV má povinnost chránit olympijskou symboliku, jak ve vztahu k Mezinárodnímu olympijskému výboru, tak i ke sponzorským partnerům ČOV, kteří za své spojení s pěti kruhy platí. Mezi nimi figuruje i konkurent Budvaru Plzeňský Prazdroj.

Účinkování v nelegální reklamě podle Jiráska může mít i neblahé následky pro sportovce. "Původně do toho byl vtažen i hokejový brankář Milan Hnilička a byl tím ohrožen jeho start na olympiádě. Budvar ho z reklamy stáhnul, protože dobře věděl, že je to proti pravidlům," řekl Jirásek. Postup ČOV ocenil i ředitel MOV pro markenting a TV Timo Lumme.

"Velmi si vážím práce našich kolegů, kterou přispěli k ochraně olympijského intelektuálního vlastnictví. Společnosti, které se snaží vytvářet falešný dojem, že jsou spojeny s olympijskými hrami, ohrožují finanční model her a podvádějí olympijské sportovce a fanoušky," napsal Lumme v tiskové zprávě. Peníze ze sporu s Budvarem půjdou na nový projekt Národních olympijských stipendií, které podpoří talentované sportovce, usilující o účast na hrách v Londýně v roce 2012.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN
Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN

Načerpejte energii díky chlebům Penam Fit den, které jsou určené pro každého, kdo chce být fit. Díky vysokému obsahu vlákniny vás zasytí na delší...