Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sport

Zelenou pro Rusko odnese Český olympijský výbor. Končí jeden z partnerů

Olympijské kruhy kousek od pařížské Eiffelovky foto: AP

Společnost CPI Property Group ukončila spolupráci s Českým olympijským výborem (ČOV). Odchodem z olympijského hnutí reaguje na rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru, který povolil start neutrálních ruských a běloruských sportovců na olympijských hrách 2024 v Paříži. Firma to dnes oznámila v tiskové zprávě a vyzvala k tomu i další partnery ČOV. Postoj společnosti znal ČOV delší dobu, ale dnešní oznámení ho překvapilo.
  12:45aktualizováno  14:52

Realitní společnost českého miliardáře Radovana Vítka nechce být spojována s olympijským hnutím, které z jejího pohledu kapitulovalo před ruským a běloruským režimem. „Od začátku ozbrojeného konfliktu jsme jednoznačně a zcela jasně odmítali jakoukoliv možnost účasti sportovců Ruska a Běloruska na OH v Paříži, a to i za cenu bojkotu her. Pátečním rozhodnutím MOV se naplnily naše nejčernější obavy. Hry v Paříži poslouží jako platforma pro ruskou propagandu,“ uvedl její výkonný ředitel Zdeněk Havelka.

MOV v pátek oznámil, že se sportovci z Ruska a Běloruska budou moci zúčastnit soutěží pod pěti kruhy coby jednotlivci v případě, že splní kvalifikační kritéria a další podmínky. ČOV s tímto krokem vzhledem k pokračující ruské agresi na Ukrajině nesouhlasí.

Ve výkonném výboru MOV, který v pátek účast neutrálních ruských a běloruských sportovců povolil, Česko nemá zástupce, takže ČOV nemohl verdikt přímo ovlivnit.

„O našem názoru jsme mnohokrát informovali Mezinárodní olympijský výbor. Každý, kdo toto téma v Lausanne řeší, náš postoj zná. V diplomatické rovině jsme jednali také prostřednictvím nezávislé expertní skupiny, která navrhla doporučení pro neúčast Rusů na OH. Zprostředkovali jsme setkání jejích zástupců se zástupci Mezinárodního olympijského výboru. Jsme přesvědčení, že na sportovně-diplomatické úrovni jsme udělali vše, co bylo v našich silách a možnostech,“ uvedl dnes ČOV v tiskové zprávě.

Olympijské kruhy v Paříži před Eiffelovou věží.

CPI Property Group ho oficiálně požádá, aby ve svých materiálech a veškeré komunikaci nadále nespojoval značky skupiny s olympijskými kruhy a jinými symboly olympijského hnutí. „Ukončení spolupráce není v žádném případě zaměřeno proti sportovcům, ale proti alibistickému a morálně vadnému rozhodnutí organizátora olympijských her,“ uvedl Havelka.

ČOV zaskočila forma, jakou jeden ze sponzorů pro oznámení odchodu zvolil. „Postoj společnosti CPI Property Group známe již delší dobu, přesto je pro nás oznámení o ukončení spolupráce prostřednictvím tiskové zprávy překvapivé. Jakmile obdržíme oficiální komunikaci, budeme vše řešit dle smluvních podmínek,“ uvedl olympijský výbor.

CPI Property Group patří mezi oficiální partnery Českého olympijského týmu. Jako dodavatel s ČOV spolupracují také obchodní centra Olympia v Plzni, Mladé Boleslavi a Teplicích, které jsou součástí této skupiny. „Všechny zmíněné značky spolupráci ukončí bezprostředně dle možností smluvních podmínek, zároveň skupina okamžitě požádá ČOV o stažení všech svých symbolů a log z oficiálních materiálů hnutí, a to včetně všech forem prezentací a aktivit směřujících k olympijským hrám v Paříži 2024,“ oznámila firma.

CPI Property Group se stala partnerem ČOV v červnu 2021. Tehdy firma při slavnostním podpisu smlouvy uvedla, že do rozpočtu ČOV přispěje 25 až 30 miliony korun za čtyřletý cyklus. Byla partnerem ČOV pro letní olympijské hry 2021 v Tokiu a zimní olympiádu 2022 v Pekingu.

Český olympijský tým má čtveřici generálních partnerů (Toyota, Sazka, Fosfa a Skupina ČEZ) a vedle odcházející CPI Property Group další čtyři oficiální partnery. „Velmi děkujeme za podporu všem partnerům, kteří stojí za českými olympioniky a sportem i ve složitých situacích, jako byla covidová pandemie nebo ta nynější,“ uvedl ČOV.

Schvalujete rozhodnutí společnosti CPI Property Group?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00pondělí 18. prosince 2023. Anketa je uzavřena.

ANO9117
NE890

Reakci na páteční rozhodnutí MOV řeší i Plzeňský Prazdroj, který rovněž patří mezi oficiální partnery. Pivovar podle mluvčího Zdeňka Kováře dlouhodobě nesouhlasí s účastí sportovců z Ruska a Běloruska na olympijských hrách v Paříži.

„To jsme už veřejně komunikovali. Mezinárodní olympijský výbor vydal rozhodnutí k podmínkám jejich účasti v závěru minulého týdne. Prazdroj bude na tento verdikt reagovat a budeme nastalou situaci i podobu našeho partnerství řešit s Českým olympijským výborem,“ řekl Kovář.

ČEZ i Toyota vyjádřily podporu

Společnost Toyota a Skupina ČEZ, které patří ke generálním partnerům Českého olympijského výboru, ČOV naopak podpořily. Ukončení spolupráce neplánuje ani VINCI Construction, která je oficiálním partnerem.

Energetická skupina ČEZ navzdory pátečnímu rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru svou podporu nezmění.

„ČEZ podporuje české sportovce, a tedy nechce nikoho z nich vyzývat k neúčasti na olympiádě. Nelze zaměňovat sankce proti Rusku s podporou českých sportovců. Je samozřejmě ke zvážení, zda by ze struktur MOV neměli na protest vůči jednání Ruska odstoupit čeští funkcionáři,“ řekl ČTK mluvčí společnosti Ladislav Kříž. Podotkl, že cílem firmy je podpora českých sportovců. „O účasti sportovců jednotlivých zemí rozhodují však mezinárodní a národní olympijské výbory,“ dodal.

Další oficiální partner, společnost Alpine Pro, v oficiálním vyjádření konstatoval, že má k účasti ruských a běloruských sportovců na olympiádě velmi podobný postoj jako ČOV. Rozhodnutí MOV společnost označila za černý den pro olympijské kruhy a pošpinění hodnot základní olympijské myšlenky. V reakci na to chce společně s ČOV vyvíjet tlak vůči MOV, aby stanovisko přehodnotil.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!