Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čtvrtníček: Ty vole, to je přísný!

Sport

  8:48
PRAHA - Jeho dramatizace odposlechů fotbalových funkcionářů s názvem „Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit?“ dávno zlidověla. Herec Petr Čtvrtníček, který Ivana Horníka představuje na jevišti, si paradoxně myslí, že trest pro bývalého žižkovského bosse je příliš tvrdý.

"Korupce pokvete tak dlouho, dokud budou současní fotbaloví funkcionáři na svých místech," míní Čtvrtníček.

„Ty vole, tak to je přísný,“ reagoval Čtvrtníček jedním z obratů ze své hry, když se dozvěděl včerejší verdikt soudu. „Myslím, že to je až moc. Kolik by pak měl dostat třeba Kadlec (bývalý šéf podniku Čepro a někdejší ředitel NBÚ, vyšetřovaný v souvislosti s kauzou Radovana Krejčíře, pozn. red.)? Kolik by pak měli dostat úředníci, kteří švindlují státní zakázky?“

Čtvrtníčka zarazila hlavně výše podmíněného trestu „Těch 900 000 pro Ivana není zas tolik, ale podmínka platí pro všechno,“ upozorňuje. „Vezměte si, že Ivanovi třeba příští týden nešťastnou náhodou skočí pod auto ministr Němec, a on ho přejede. Místo aby dostal metál, tak si půjde sednout. Sedm měsíců s odkladem na dva roky by bylo lepší, těch pět let ho zničí.“

Herec soud sledoval prostřednictvím komentářů, které nechávali diváci na internetové stránce hry „Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit?“ Podle něj by větší tresty zasloužili hlavně rozhodčí.

„Daleko víc by měli dostat ti, co brali. Ne ti, co dávali. A potrestá někdo funkcionáře z fotbalového svazu? Těžko, protože na ně nikdo nedosáhne. Oni si to mezi sebou vždycky nějak vyčistí. Tohle si prostě Ivánek nezasloužil,“ říká smutně Čtvrtníček.

Chystané pokračování „Ivánka“, které má název „Za co?“, ale přepracovat nehodlá. „Ta hra už je napsaná. Je to fabulace, literární útvar. Nebudu přepisovat svoje vynikající hry podle toho, jak se nějaký soudce špatně vyspí,“ prohlašuje herec.

Je tedy trest pro Horníka koncem korupční aféry? Čtvrtníček si přehnané iluze nedělá. „Funkcionáře to neodradí, protože je zatím nikdo za ruku nechytil, takže oni si myslí, že jsou beztrestní. Akorát si teď nebudou telefonovat, což už stejně nějakou dobu nedělají,“ míní. „Je to jen optická tečka za celou aférou. Korupce totiž pokvete tak dlouho, dokud budou současní fotbaloví funkcionáři na svých místech,“ uzavírá Petr Čtvrtníček.
Autoři: