Úterý 7. prosince 2021, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Česku může vzniknout ministerstvo sportu. Rozhodne o tom ale až příští vláda

Sport

  6:24
PRAHA - Česká unie sportu (ČUS) a Český olympijský výbor (ČOV) společně připraví návrh nového zákona o sportu. Chtějí ho předložit příští vládě, řekl ve čtvrtek novinářům předseda ČUS Miroslav Jansta. Po podzimních sněmovních volbách bude ČUS usilovat o to, aby součástí nové vlády bylo samostatné ministerstvo sportu. O to sportovní prostředí usiluje dlouhodobě. Nyní je sekce sportu součástí ministerstva školství.

Jiří Kejval a Miroslav Jansta na Sportovci roku 2016. foto:  Dan Materna, MAFRA

Loni byla schválena rozsáhlá novela zákona o podpoře sportu, která mimo jiné zavádí rejstřík sportovců a sportovních organizací a nařizuje obcím a krajům zpracovávat koncepce rozvoje sportu. Ministerstvo školství pracuje na novém zákonu o sportu, předložit ho chce do poloviny letošního roku. „Práce nejdou tak rychle, jak bychom si představovali, protože je konec volebního období,“ poznamenal Jansta k aktivitě ministerstva.

Ministerský návrh se do voleb pravděpodobně schválit nestihne. Pracovník ministerského odboru sportu Karel Kovář před měsícem připustil, že cílem ministerstva je připravit návrh a nechat k němu předložit připomínky. Mohla by se jím zabývat příští vláda a sněmovna.

Novému kabinetu chtějí společný návrh předložit také ČUS a ČOV. Měl by na něm pracovat nový předseda legislativní rady ČOV Petr Mlsna. Ten jako náměstek tehdejšího ministra školství Marcela Chládka (ČSSD) připravoval poslední novelu zákona o podpoře sportu. Pak se stal legislativním náměstkem na ministerstvu vnitra. „Považuji ho za jednoho z nejlepších legislativců u nás,“ řekl Jansta.

Ještě tato vláda by podle něj mohla do zákona zakotvit ustanovení, že v žádném roce nesmějí klesnout státní dotace na sport ve srovnání s rokem předchozím. Takový paragraf mají na Slovensku.

ČUS bude pokračovat v dlouhodobém úsilí, aby zájmy sportovců hájilo samostatné ministerstvo. „Máme připraveno, jak by mělo fungovat, jaké funkce by mělo mít,“ řekl Jansta. Zřízení ministerstva podle něj může být při sestavování nové vlády rychlé. „Je to otázka jednoho večerního sezení představitelů vítězných stran, kdy se rozhodnou, že změní kompetenční zákon. My nechceme velké ministerstvo,“ poznamenal.

Jako případný budoucí ministr sportu by byl podle něj ideální bývalý sportovec s manažerskými zkušenostmi. Sám se ministrem sportu stát nechce.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat