Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

'Cvalík' Svindal se láduje cukry a tuky. A všechny poráží

Sport

  10:42
PRAHA - Rukama nad hlavou slavil v Bormiu čtvrté vítězství olympijské sezony, pětadvacáté kariéry, jasné vedení v hodnocení sjezdu i celého Světového poháru. Aksel Lund Svindal, norský fenomén alpských svahů. Jen těžko si lze představit většího favorita pro olympijské hry, které v Soči startují ani ne za čtyřicet dnů.

Norský lyžar Aksel Lund Svindal foto: Reuters

Když dohrála norská hymna a Svindal mával z pódia kyticí, vyskočil k němu Alberto Tomba, legenda sjezdového lyžování, trojnásobný olympijský šampion, rychle vytahoval z kapsy mobilní telefon a se šampionem se fotil. Ital asi tuší, že toto je jeho nástupce. "Je děsně rychlý," musel uznat i Rakušan Hannes Reichelt, druhý muž nedělního sjezdu.

"Úžasné vítězství," povídal pak Nor. "Navíc po loňsku jsem měl extra motivaci." Tehdy byl na stejném místě pomalejší o jedinou setinu, přesto skončil až třetí. O prvenství v nejtěsnějším závodě historie se dělili Ital Dominik Paris právě s Reicheltem.

ČTĚTE TAKÉ

Ital je však momentálně zraněný a odveta tak padla na Reichelta. "Není žádná ostuda, že jsem skončil za Svindalem," chlácholil se Rakušan a při tom kroutil hlavou. "Vážně nevím, kde jsem mohl Aksela porazit." Pak si poklepal na břicho a říkal: "Asi to musí být tou váhou."

Rakouský specialista na rychlostní disciplíny váží 82 kilo a možná i proto skončil v Bormiu "až" druhý. Když se totiž na váhu postaví cvalík Svindal, displej ukazuje o 18 kilogramů víc. "Hmota pomáhá enormně," kýval Reichelt. Na Stelviu to dělalo přesně 39 setin.

Kromě umu na lyžích musí mít špičkový sjezdař i ideální proporce a těmi dvoumetrový norský obr disponuje. Jednatřicetiletý borec je na své kilogramy hrdý a stejně jako dřel v létě v tréninku, pracoval i na této dispozici.

V sezoně s více cukry a tuky

"V létě, kdy jsem makal nejvíc, má váha najednou spadla až na 94 kilogramů," vzpomínal. "Ale když sezona začala, zase jsem do jídelníčku přidal víc cukrů, tuků a taky jsem víc při odpočinku ležel. Pak jsem ztracenou váhu nabral zpátky."

Snad i díky ní teď pod vrcholem Stelvia slavil 25. vítězství ve Světovém poháru. Už jen jedno mu schází a vyrovná se na desátém místě historických tabulek rakouské legendě Franzi Klammerovi. "O tom ale nepřemýšlím," namítl Nor. "Je prostě zábava být tam, kde několik posledních let jsem, že můžu každý víkend bojovat o vítězství."

Aby mohl Svindal dál klouzat po vítězné vlně, plánuje na Nový rok relax u vody -  na Kanárských ostrovech se bude vozit na windsurfu. "Všechno jde v této sezoně skvěle, pořád si držím top formu," radoval se po vítězném italském tažení. "Když zvítězíte, je to proto, že jste si to zasloužili."

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat