Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Sport

Cyklokrosařka Zemanová získala na MS stříbro, Bažant dojel třetí mezi juniory

Kristýna Zemanová dojíždí do cíle cyklokrosového mistrovství světa v Táboře v kategorii do 23 let na druhém místě. foto:  Michal Sváček, MAFRA

Kristýna Zemanová vybojovala na mistrovství světa v cyklokrosu v Táboře stříbrnou medaili v kategorii do 23 let a vylepšila loňské třetí místo. Šestnáctiletý Kryštof Bažant získal mezi juniory bronz. Dvě medaile slavili čeští reprezentanti naposledy před osmi lety.
  13:33aktualizováno  13:59

Zemanová dojela druhá o 44 sekund za favorizovanou Zoe Bäckstedtovou. Devatenáctiletá Britka se rovněž posunula o jedno místo oproti minulému šampionátu v Hoogerheide. Titul získala už předloni jako juniorka.

O rok starší Zemanová, trojnásobná mistryně republiky v seniorské kategorii, dlouho kroužila po trati s Nizozemkou Leonií Benveldovou. V posledním kole se jí vzdálila a v cíli před ní měla pohodlný náskok 11 sekund.

„Těšila jsem se a věděla, že mám natrénováno. Musel by se stát nějakých technický problém nebo bych musela udělat nějakou chybu, abych se o šanci na medaili připravila. Věděla jsem, že když tu Holanďanku předjedu, tak ji psychicky zlomím,“ uvedla Zemanová v rozhovoru s novináři.

Povedený závod odjela také Simona Spěšná, skončila nakonec dvanáctá. „Na moje poměry mi vyšel skvěle start, i když jsem to možná trochu přepálila. Trošku mě mrzí, že jsem neudržela první desítku, ale myslím, že jsem to nemohla odjet lépe. Jsem strašně spokojená. A mám zalehlé uši z toho, jak mě diváci hnali dopředu,“ řekla.

První českou medaili získal junior Bažant

Bažant se postaral o první českou medaili v kategorii juniorů od roku 2018, kdy byl Tomáš Kopecký druhý ve Valkenburgu. Porazili ho jen Ital Stefano Viezzi a Nizozemec Keije Solen.

Bažant se od začátku držel vepředu a dlouho se zdálo, že bude bojovat o bronz se Solenem. Nakonec mu nahrála smůla Francouze Aubina Sparfela, který v závěru po defektu jel více než polovinu okruhu na prázdném zadním kole.

Keije Solen z Nizozemska (vlevo), Stefano Viezzi z Itálie (uprostřed) a Kryštof...
Kryštof Bažant během závodu juniorů na MS v cyklokrosu v Táboře.

„Hnalo mě to dopředu. Větřil jsem tu medaili a snažil jsem se dostat co nejrychleji do cíle, než se Sparfel dostane do depa a vymění kolo,“ řekl Bažant novinářům. „Poslední okruh hodně bolel, ale fanoušci byli fantastičtí. Na tu atmosféru nikdy nezapomenu. V medaili jsem uvěřil až sto metrů před cílem.“

Do cíle dojel půl minuty za vítězem, na Solena ztratil 22 sekund. Finišmen vítězné francouzské štafety z pátečního závodu Sparfel skončil čtvrtý.

V hlavním závodě mužů, který odstartuje ve 14:30, se rozloučí s kariérou jeden z nejlepších českých cyklistů historie Zdeněk Štybar. Osmatřicetiletý trojnásobný mistr světa v cyklokrosu bude jedním z pěti českých zástupců v kategorii elite. Hlavní domácí nadějí je sedminásobný mistr republiky Michael Boroš. Největším favoritem je Nizozemec Mathieu van der Poel, jenž si loni vyjel již pátý titul mistra světa. V Táboře slavil už v roce 2015.

Mistrovství světa v cyklokrosu v Táboře

Junioři: 1. Viezzi (It.) 42:01, 2. Solen (Niz.) -9, 3. Bažant -31, ...34. Janout -5:36, 41. Lienert -6:08, 42. Havel -6:16, 55. Hájek -7:28, 65. Kraus (všichni ČR) -10:47.

Ženy do 23 let: 1. Bäckstedtová (Brit.) 48:24, 2. Zemanová (ČR) -44, 3. Bentveldová (Niz.) -55, ...12. Spěšná -3:24, 16. Hladíková -5:11, 24. Jeřábková (všechny ČR) -9:25.

14:30 muži elite.

Autoři: ,