26. listopadu 2009 8:14 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Cyklokrosařská hvězda Štybar: Mistrovství světa máme každý týden

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Štybar (uprostřed) vládne cyklokrosařskému světu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Štybar (uprostřed) vládne cyklokrosařskému světu. | foto: ČTK

PRAHA Jak udolat suveréna cyklokrosových tratí Nielse Alberta? Zeptejte se Zdeňka Štybara (23). Český jezdec, stříbrný z MS z předchozích dvou sezon, porazil o minulém víkendu belgického mistra světa dokonce dvakrát. A s ním i všechny další soupeře. "Ale sezona je teprve v polovině," upozorňuje.

Když pomineme vaši formu – proč přestal být Albert tak suverénní?
Těžko říct, nejspíš měl špatný víkend. V sobotním závodě seriálu GVA v Hasseltu dojel třetí, v nedělní Superpestige v Hamme Zoge čtvrtý. Ta sobota ho asi trošku srazila.

Vy jste po říjnovém závodě Světového poháru v Plzni povídal, že máte na víc, zatímco Albert se už bude těžko zlepšovat. Jak jste to mohl předvídat?
Kdyby se měl ještě zlepšovat, musel by po Plzni vyhrávat o minutu o dvě, ale špička teď závodí přibližně na stejné úrovni.

Cesta vzhůru

Hvězda, která září stále silněji:

Zdeněk Štybar, rodák ze Stříbra, je dvojnásobným mistrem světa v cyklokrosu do 23 let (2005, 2006) a dvojnásobným vicemistrem světa v kategorii elite (2008, 2009).

V loňské sezoně obsadil třetí místo v celkovém pořadí Světového poháru. Žije v belgickém městě Essen, od roku 2006 závodí za belgický profesionální tým Fidea.

V této sezoně startoval v 15 závodech a jen jednou, 25. října v Oudenaarde (Belg.), se nevešel na stupně vítězů (páté místo).

Není zvyklý na jasné prohry, ale v neděli v posledním kole odpadl o čtyřicet vteřin. Důležité bude, co si z porážek vezme.

Co jste si z vašich dvou triumfů vzal vy?
Že se dá porazit každý, i Albert nebo Nijs, jenom je třeba se dobře připravovat. Když jednou vyhrajete, hned vás to pozitivně nabije a víc si věříte. A mně to vyšlo dvakrát. To se mi letos na takové úrovni ještě nepovedlo, byť jsem z patnácti závodů jen jednou nebyl na bedně. Ale taky je možné, že to byla moje dvě poslední vítězství v sezoně, konkurence je obrovská a sezona je teprve v polovině.

Po nedělním závodě vás manažer vašeho týmu Fidea Hans van Kasteren pozval na oslavu. Stála jej hodně?
To jsou věci, které on dělá hrozně rád, ale peníze neřeší. Je jedno, jestli oslava stála dva, nebo pět tisíc eur. Podstatné bylo, že si jezdci společně s mechaniky a dalšími lidmi ze stáje sedli a bavili se, protože atmosféra v týmu je strašně důležitá. A jestli někdo vypil dvě skleničky šampaňského nebo tři... Ale v osm večer jsme vyráželi auty domů, oslava neoslava.

Kolik skleniček jste zvládl vy?
Jednu, potom už jsem pil jen vodu. Kdybych si dal dvě, asi by mě museli odnést, po dvou závodech jsem byl docela vyčerpaný. A nic se nemá přehánět, je třeba trénovat i odpočívat. O víkendu mě čekají další dva závody – Světový pohár v Koksijde a Superprestige v Gietenu, zase slušná porce.

Vaše forma by měla kulminovat na konci ledna při mistrovství světa v Táboře. Přemýšlíte o tom, jak to udělat?
Nic neměním, bude to závod jako každý jiný. Nechci, aby to vyznělo blbě, ale stejná skupina špičkových závodníků startuje ve společném závodě víkend co víkend, někdy i dvakrát, takže je to jako mistrovství světa. V Táboře půjde "jen" o titul a zlatou medaili, o nic víc.

Vaše hvězda stoupá vzhůru, ale pojedete na domácí půdě. Jak to udělat, abyste se ubránil různým tlakům?
Musíme se s tím poprat, ale je to ještě daleko. Táborským šampionátem se teď nezaobírám, začnu ho řešit až po mistrovství republiky, které se pojede zkraje roku taky v Táboře na stejné trati. Co taky s tím, když máme mistrovství světa v podstatě každý týden.

  • 0Diskuse