Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Další skandál Čína nepřipustila: krasobruslaři podle ISU věk nefalšovali

Sport

  19:19
CHICAGO - Přední čínští krasobruslaři podle vyjádření Mezinárodní bruslařské unie (ISU) svůj věk nefalšovali. Na nesrovnalosti v datech narození osmi sportovců v tomto týdnu upozornila tisková agentura AP, čínští funkcionáři však tvrdí, že jde pouze o chybně zapsané údaje.

ilustrační foto

Na webu čínského krasobruslařského svazu se objevila odlišná data, než která jsou zapsána v databázi ISU. V podezření, že porušila řády, se tak ocitla i stříbrná sportovní dvojice z olympiády v Turíně Čang Tan, Čang Chao. Mluvčí ISU však dnes uvedla, že jejich data narození odpovídají údajům Čínského olympijského výboru.

Podle AP se Čang Tan provinila proti pravidlům v roce 2002, kdy podle údajů národní federace startovala na olympiádě v Salt Lake City a na mistrovství světa jako čtrnáctiletá. Minimální věk je však stanoven na 15 let. Naopak Čang Chao byl zase údajně příliš starý na to, aby směl startovat na juniorském MS v roce 2003, které čínský pár vyhrál.

ISU nicméně případ, který se týká i úřadujících juniorských mistrů světa v kategorii sportovních dvojic Suej Wen-ťing a Chan Cchung, dál prošetřuje. Zatím prověřila data tří z osmi podezřelých krasobruslařů.

Podobné problémy už museli v Číně řešit ohledně příliš mladých sportovních gymnastek. Za zmanipulování věku přišlo loni celé družstvo žen o bronzovou olympijskou medaili z OH 2000 v Sydney.

Autor:

Mohlo by vás zajímat