Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Další zlato vybojoval Drahonínský

Sport

  8:52
PEKING - Český lukostřelec David Drahonínský dosáhl největšího individuálního úspěchu v kariéře. Šestadvacetiletý reprezentant vyhrál finále vozíčkářů s kladkovým lukem. V dramatickém semifinále porazil Fina Kinnunena, v boji o zlato pak zvítězil po suverénním výkonu nad Britem Cavanaghem 108:103.

Zlatý střelec Drahonínský. foto: Lidovky.cz

 

David Drahonínský nastoupil ke svému finále v dobré náladě a gesty žádal diváky o aplaus. Nervozita nebyla znát ani na jeho výkonu v prvním endu, ve kterém střílel třikrát za děvet. „Možná se zdálo, že nejsem nervózní, ale kdo si to nezkusil, neví, jaké to je,“ říkal vyčerpaný po finále. 27 bodů navíc trefil napoprvé i jeho britský soupeř, a tak se pokračovalo prakticky od nuly. Druhá trojice šípů rozhodla. David Drahonínský nastřílel dvě devítky a desítku, zatímco Cavanagh byl v součtu o čtyři body horší. „Ani v té chvíli jsem neměl nic jistého. Jednou zastřílíte dobře, v dalším endu už může být všechno jinak,“ popisuje úskalí lukostřelby český reprezentant.

Třetí a čtvrtý end už byl opět vyrovnaný a ve velkém stylu. Celkem 53 bodů pro Drahonínského a 52 pro Cavanagha nic nezměnilo na vítězném rozdílu českého reprezentanta ze druhého endu. „Teď jsem nejlepší lukostřelec ve třídě W1 na světě. Jsem hrozně rád, že se mi to povedlo, protože už před paralympiádou jsem říkal, že budu mít zlato. Navíc jsem rád i kvůli lidem, kteří mi fandí a pomáhají. Moc děkuji všem, hlavně své rodině a realizačnímu týmu,“ vzkázal se zlatou medailí na krku.

David Drahonínský postoupil do boje o zlato po strhujícím semifinále s Finem Kinnunenem. Jejich souboj rozhodoval za vyrovnaného stavu po jedenácti střelách až poslední šíp. Český reprezentant trefil devítku, jeho soupeř jen sedmičku. O dva body tak proklouzl do boje o zlato Drahonínský. „Sedíte tam a potíte se, aby soupeř netrefil deset. Střílet jako první ale byla docela výhoda. Pod tlakem byl Osmo,“ uznal Drahonínský.

Český reprezentant byl na světových šampionátech v letech 2005 a 2007 vždy čtvrtý, až na svých prvních paralympijských hrách se zbavil bramborového prokletí. „Brambor už mám doma celou řádku! Tady si je dám maximálně k večeři,“ vtipkoval po finále. Jednu zlatou medaili už ve své sbírce přesto má. V roce 2007 ji získal jako člen mužského družstva na světovém šampionátu v korejském Cheong Ju.

Výsledky:

Kladkový luk, ARW1

Finále: David Drahonínský (CZE) – John Cavanagh (GBR) 108:103

O třetí místo: Jeff Fabry (USA) – Osmo Kinnunen (FIN) 111:101

Semifinále:

David Drahonínský (CZE) – Osmo Kinnunen (FIN) 99:97

John Cavanagh (GBR) – Jeff Fabry (USA) 109:107   

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Mohlo by vás zajímat