Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nevyhráli, ale medaili z olympijského Londýna přivezli

Roland Garros

  14:59
PRAHA - Nejvíc pozornosti na sebe v Londýně strhli čtyři zlatí medailisté, ale olympijské hry v britské metropoli přece ozdobilo i další šest českých kovů. Měly sice nižší hodnotu, ale byly neméně důležité. A každý z nich doprovázel zajímavý příběh.

Lucie Hradecká a Andrea Hlaváčková dorazily na vyhlášení v holínkách foto: Reuters

Vavřinec Hradilek se stříbrnou medailí

Vavřinec Hradilek (vodní slalom, stříbro)
Česko dlouho čekalo na první olympijský úspěch. Už se pomalu začínalo hovořit o jedněch z nejméně povedených her v historii. Jenže najednou přišel zlomový bod. Sympatický kajakář Vavřinec Hradilek nestačil v životním závodě pouze na Itala Deniele Molmentiho. "Jsem překvapený, že jsem nebyl ani tolik nervózní. Jen když závod vrcholil, tak už jsem přemýšlel, co z toho bude. Všichni říkali, že zlato, ale já tušil, že to někdo dá, protože jsme všichni strašně rychlí a semifinálové jízdy nebyly nejlepší. Ale vůbec jsem nebyl zklamaný ze stříbra," usmíval se poté muž, kterému poslal gratulace i prezident republiky Václav Klaus.

Ondřej Synek v Londýně obhájil stříbro z olympiády v Pekingu

Ondřej Synek (skif, stříbro)
Suverénně vyhrál semifinálovou jízdu a věřil si na olympijské zlato. Jenže i Ondřej Synek musel v závěrečném boji smeknout před skvělým výkonem pětinásobného mistra světa z Nového Zélandu. Mahé Drysdale na posledních pěti stech metrech všem soupeřům ujel. "Chtěl jsem vyhrát. Ale Mahé byl lepší. Došly mi síly a byl jsem rád, že jsem rád," uznal veslař, který tak obhájil stříbro z Pekingu.

Lucie Hradecká a Andrea Hlaváčková dorazily na vyhlášení v holínkách

Lucie Hradecká, Andrea Hlaváčková (tenisová čtyřhra, stříbro)
Andrea Hlaváčková s Lucií Hradeckou se v roce 2012 usadily mezi deblovou elitou. Vítězky loňského French Open to potvrdily i v Londýně. Na travnatých dvorcích zachraňovaly pověst českého tenisu, který tam jinak fanouškům připravoval jedno nepříjemné překvapení za druhým. Až do finále na duo H+H nevyzrál nikdo. Jenže pak se do cesty postavily legendy ověšené mnoha grandslamovými tituly Serena a Venus Williamsovy. A stejně jako předtím ve finále Wimbledonu, i odveta v All England Clubu skončila jednoznačným triumfem amerických sester. Na Češky zbylo druhé místo. "Nedokážeme je porazit a nejsme jediné," litovala Hlaváčková. "Snad žádná žena to nedokáže. Chvilkama jsme se i zasmály. Co máte dělat, když stojíte na returnu a ty balony vám lítají zprava doleva a vy tušíte, že už nic víc udělat nemůžete. To se člověk nemůže rozčilovat." dodala Hradecká.

Adéla Sýkorová s bronzovou medailí

Adéla Sýkorová (sportovní malorážka, bronz)
Zatímco favoritka Kateřina Emmons další cenný kov do sbírky nepřidala, na českou střeleckou tradici navázala dívka, od které se to vůbec nečekalo. Ve sportovní malorážce získala bronz pětadvacetiletá Adéla Sýkorová. Sama byla tak překvapená, že jí při pohledu na výsledky spadla brada a raději se chytila za otevřenou pusu. "Vždy, když hlásili ty rány, tak jsem si zpívala, abych neslyšela okolí. Prozpěvovala jsem si Malá dáma od Kabátů," popisovala později. Když ale před novináře předstoupila poprvé, vůbec nevěděla, jak se má chovat. "To už si mě nahráváte? A co mám říkat? Já se vás bojím," opakovala plaše. Navíc vůbec nevěděla, že za medaili dostane odměnu 450 tisíc korun. "Já se z toho zblázním, to si děláte srandu! Tak jdeme na pivo, ne? Ježíšmarjá, to je teda dobrý," snažila se vstřebat radostnou zprávu.

Zuzana Hejnová na předávání medailí

Zuzana Hejnová (400 metrů překážek, bronz)
Na mistrovství Evropy v Helsinkách se jí závod vůbec nepovedl a byla hodně nešťastná. Na olympiádě si ale Zuzana Hejnová spravila chuť, když se časem 53,38 sekundy na devět setin přiblížila vlastnímu českému rekordu a získala bronz, svůj první cenný kov z významné akce." Já si říkala, že k tomu někdy musí dojít, že to není možné, aby se mi tolik smůly lepilo na paty. Že když tomu dávám všechno, tak se to jednou musí zlomit. Věřila jsem tomu, že se to podaří právě v Londýně. Můžu jen poděkovat Ukrajince Jaroščukové, protože kdybych v Helsinkách tehdy medaili získala, tak bych ji neměla tady, protože bych na sobě nic nezměnila," radovala se liberecká rodačka.

Čtyřkajak (zleva) Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba vybojoval bronzovou medaili

Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál, Jan Štěrba (rychlostní kanoisté, bronz)
Byla to pro něj obrovská satisfakce. Jan Štěrba byl dva měsíce před olympiádou obviněn z dopingu, pak omilostněn, aby bojoval proti odvolání Mezinárodní kanoistické federace ICF a nakonec se na poslední chvíli dozvěděl, že do Londýna může. Naskočil proto zpátky mezi posádku čtyřkajaku a spolu s Danielem Havlem, Lukášem Trefilem a Josefem Dostálem vydřel na kanálu v Eton Dorney bronzovou medaili na kilometru. "Tohle po tom všem nemohlo dopadnout bez medaile. Prostě ne," radoval se Štěrba. "I moji blízcí mě ujišťovali, že medaili prostě získáme, že by ten příběh jinak prostě neměl smysl," dodal kajakář.