Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Může to být mýlka. Svoboda je jako slon v porcelánu. V Kremlu mají radost

David Svoboda foto: Jan ZátorskýMAFRA

I kdyby ta slova pronesl „jen“ jako sportovec David Svoboda, vyvolala by rozhořčení. On je však zároveň příslušníkem Armády České republiky, tedy země, kterou považuje Rusko za nepřátelský stát a které opakovaně vyhrožovalo. Navíc se ocitl v pozici, kdy jej pozvali k rozhovoru coby předsedu komise sportovců Českého olympijského výboru.
  18:52

Olympijský vítěz v moderním pětiboji z roku 2012 ve středu na ČT24 s úsměvem na rtech podpořil návrat Rusů na sportovní scénu a relativizoval ruskou agresi na Ukrajině (“bůhví, jak to je“).

Když mu moderátorka připomněla rezoluci OSN, kde tuto agresi 141 zemí odsoudilo a jen sedm včetně Ruska posvětilo, reagoval: „To může být klidně mýlka.“

Za takové vystoupení mu musí v Kremlu tleskat. A nebylo by vůbec divu, kdyby ho rychle přebraly ruské propagandistické kanály.

Ve čtvrtek se Svoboda za některé své výroky na Facebooku omluvil, když tvrdil, že není obhájcem MOV ani Rusů, ale jde mu „o obranu nevinných sportovců a o to, aby politika do sportu co nejmíň zasahovala“.

Jenže ona je s ním právě v Rusku propojená pupeční šňůrou.

Moderní pětibojař David Svoboda.

Svoboda se na Facebooku hájil, že některá jeho vyjádření vyvolala mylný dojem. Pak si posteskl, že neměl den. Že se do pozice ďáblova advokáta ruských sportovců dostal svojí nemotorností v rozhovoru. Že jeho vystoupení bylo nešťastné, jak sdělil i předsedovi ČOV Jiřímu Kejvalovi.

Později v rozhovoru pro Seznam Zprávy dokonce uvedl, že se nechal vlákat (moderátorkou ČT) do pasti. Ale když byl vzápětí opětovně dotázán, zda je Rusko ve válce agresorem, odvětil: „Já na tohle vlastně názor mít nemůžu, já jako nemám žádné informace.“

Čím víc se snaží omlouvat či obhajovat, tím víc mezi svými vyjádřeními šlape jako slon v porcelánu. Čím víc přesvědčuje, že ve středu šlo z jeho strany o nemotornost nebo mýlku, tím víc nepřesvědčivě působí.

Útok Ruska na jinou zemi je nesporný, stejně jako vraždy, únosy dětí, rozbombardovaná města a miliony Ukrajinců na útěku. Reportér ČT Martin Jonáš i proto reagoval: „Pan Svoboda svým vystoupením (“první obětí války je pravda, bůhví jak to je“) urazil i mě a další kolegy, kteří se za tou pravdou rozjeli na Ukrajinu. Žvanit v teple a pohodlí umí každý, pane Svobodo.“

David Svoboda na předloňském mistrovství světa ve Varšavě. K modernímu pětiboji...

Ministryně obrany Jana Černochová si také nebrala servítky: „Na vlastní oči jsem viděla, co Rusko páchá za zvěrstva. Ne! Není normální, aby ruští a běloruští sportovci jeli na olympiádu, na kterou Ukrajinci nepojedou, protože brání svou vlast nebo je zabili. Nepochopím, jak tohle voják a olympionik může zpochybňovat!“ Vedení rezortu obrany, kde je Svoboda zaměstnancem, nyní zvažuje jeho případné kázeňské potrestání.

Zásadní nesouhlas se Svobodovým postojem a s potenciálním návratem Rusů do soutěží dali na sociálních sítích najevo rovněž sportovci. Olympijští medailisté ve vodním slalomu a shodně i členové komise sportovců ČOV Vavřinec Hradilek a Lukáš Rohan se od jeho názorů distancovali a nadále tvrdě požadují vyloučení Rusů.

Rohan, zjevně vytočený událostmi posledních dnů, si na Twitteru ulevil: „MOV nezná dno, a stále ho hledá.“

Veslař Jakub Podrazil, finalista her v letech 2012 a 2016, poznamenal: „Blbý je, že z nás olympioniků dělá (Svoboda) úplný debily.“

Hokejová legenda Dominik Hašek prohlásil, že Svoboda svým vystoupením podpořil „ruskou reklamu na válku, zabíjení a zločiny včetně genocidy na ukrajinských dětech a musí za to nést veškeré následky.“ Haškův někdejší reprezentační kolega Jiří Hrdina modernímu pětibojaři vzkázal: „Ať jde do ři..“

Celá kauza nicméně zároveň zavdala podnět do nejbližších týdnů. „Prvně si to vše musíme vyjasnit mezi sebou. Je to na místě,“ konstatoval jménem sportovců Rohan.

Moderní pětibojař David Svoboda.

Na světlo světa ve středu pronikla i původně interní anketa českých reprezentantů, v němž se 49 procent z celkového počtu 208 dotázaných postavilo za absolutní zákaz startu Rusů a Bělorusů na hrách v Paříži a 31 procent by je tam pustilo jen při podpisu prohlášení odsuzujícího ruskou invazi.

Tedy víceméně 80 procent z nich je proti současným doporučením MOV, která žádné odsuzující prohlášení nepožadují.

Svoboda přesto prezentuje stanovisko české komise sportovců jako nejednoznačné a neutrální. Navíc se oháněl tvrzením, že asijským a africkým sportovcům Rusové nevadí.

Minimálně o tom nyní musí čeští sportovci mezi sebou mluvit. Že sport dávno není apolitický by mělo být všem jasné. Jaké nyní zaujmou postoje, v Česku i jinde, bude vzhledem k sílící rozepři MOV a Západu ohledně her v Paříži důležité.

Jsou lidské hodnoty, které vysoce převyšují boj o sportovní medaile.

Autor: