Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Sport

Plival krev, má světový rekord. Vencl se v plavkách ponořil 52 metrů pod led

Šťastný David Vencl po pokoření dalšího světového rekordu. foto: Reuters

Český obojživelník David Vencl opět posunul hranice lidských možností. Jako první člověk na planetě se jen v plavkách, v čepici a s ploutvemi ponořil pod led do hloubky 52,1 metru. Dokázal to v úterý v průzračném švýcarském jezeře Sils. Stanovil tím světový rekord, aktuálně tak pod ledem drží už dva. Po svém výkonu musel na vyšetření do nemocnice, protože vykašlával krev.
  14:46aktualizováno  17:09

„Padesát dva!“ ukázal Vencl na hodinky, když se před jednou hodinou odpoledne vynořil na hladinu. Plánoval zdolat bez neoprénu padesát metrů, přidal ještě dva navíc. Jde o rekord zakládající, ještě nikdo se o takhle bláznivý kousek nepokusil.

Nešlo všechno ideálně. Čas ponoru se posunul zhruba o půl hodiny. Jednomu ze čtyř přístrojových potápěčů, kteří českého ledového muže jistili, totiž zamrzla technika. Musel z vody, takže na Vencla dohlíželi tři a spolu s nimi se dolů spustil ještě kameraman.

Čtyřicetiletý Tepličan si pak sundal bílý župan, zul si zimní boty vyložené igelitovými pytlíky, aby se nepromočily a on nemrznul, a svlékl si kalhoty. „Bára by chtěla, abych udělal komínek,“ žertoval těsně před ponorem.

Led byl tlustý 35 centimetrů, a protože v noci nasněžilo, kolem otvoru se pod tíhou sněhu vyvalila voda. Na kraji trojúhelníkové díry načerpal Vencl vzduch do plic a ve 12:49 se spustil pod hladinu. Plánoval, že pod vodou bude zhruba minutu a čtyřicet vteřin. Protože si však výkon o dva metry natáhl, vynořil se po minutě a 54 vteřinách. Posledních patnáct metrů plaval už sám, bez dozoru. A na konci lana, k němuž byl připoutaný, sebral uvázanou značku. Celé to sledovali i rozhodčí.

Když se český rekordman v zádrži dechu (7:56 minuty) rozdýchal, usmál se, prsty spojil v písmeno O a řekl: „I am okay!“ Což je bezpečnostní protokol freediverů. Hned uslyšel potlesk. „Bravo! Super!“

Za překonání dalšího světového rekordu zaplatil Vencl krví. „Myslím, že to je trachea,“ říkal otužilec po vynoření.

Už při vynoření měl krvavou pusu. Krev plival i po vystoupení z vody, spěchali za ním zdravotníci. „Myslím, že to je trachea,“ ukazoval na průdušnici. „Plíce v pohodě, necítím žádnou bolest.“

I na hotelu kašlal krev, takže se rozhodlo, že pojede na vyšetření do nemocnice. Než ho odvezli, hlásil: „Jsem v pořádku. Hned po vynoření jsem chrchlal krev, protože ve 45 metrech jsem udělal chybu. Zvednul jsem hlavu, což mi v kombinaci se studenou vodou způsobilo poškození trachey. Půjdeme to zkontrolovat do nemocnice. Jsem v pohodě, i když unavenější.“

Lékaři v nemocnici potvrdili, že se nic vážného nestalo. „Před ponorem jsme řešili, jestli může dojít k poškození plic, což se může opravdu stát, ale naštěstí to nebyl tento případ,“ oddechl si dvojnásobný světový rekordman, jenž přihlížející svým krvácením vystrašil. „Z výkonu jsem nadšený. Bylo to pomalejší, celý ponor trval minutu a 54 vteřin. Ještě nevím proč, musím se podívat na data. Byl jsem zadýchaný víc, než bych byl v teplé vodě.“

Vencl se musel vyrovnávat s tlakem, který v hlubinách na tělo působí. Alpské jezero Sils, ležící v nadmořské výšce 1800 metrů, se svojí maximální hloubkou 71 metrů ideálně splňovalo parametry pro výkon českého reprezentanta ve freedivingu. Zatímco u hladiny měla voda jeden stupeň Celsia, v padesáti metrech už plus čtyři. Klesal do tepla.

Obklopen alpskými masivy, pochvaloval si Vencl ráno před výkonem, že je hezky. „V noci sice napadalo 20 centimetrů sněhu, ale teď je pěkně. Řešili jsme, jestli mě má někdo rád, když je takové počasí. Já tvrdím, že si to umím zařídit,“ usmíval se dobře naladěný extrémní sportovec. „Jakmile vidíte vodu, která je průzračná, hned se vám do ní chce. A proč to dělám? Hlavně pro pěkné fotky na Instagramu, jiný důvod nevidím,“ zubil se vyhlášený vtipálek.

Svůj první světový a zároveň i Guinnessův rekord zdolal Vencl před dvěma lety. Na zatopeném lomu Vápenka v Lahošti u Teplic uplaval propagátor otužování pod ledem také jen v plavkách 80,9 metru a předchozí rekord Dána Stiga Severinsena posunul o 4,7 metru. Tehdy pod vodou strávil 95 vteřin. Nynější světové maximum bylo ještě bláznivější. A vykoupené krví.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...