Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Desetibojař Eaton v 28 letech končí, už nemá motivaci. Totéž učinila i jeho manželka

Sport

  17:31
WASHINGTON - Světový rekordman v desetiboji a dvojnásobný olympijský vítěz Ashton Eaton z Spojených států amerických ukončil kariéru. Osmadvacetiletý atlet prý už dosáhl všeho a ztratil tak motivaci. Do sportovního důchodu ho doprovodila jeho kanadská manželka a také úspěšná vícebojařka Brianne Theisenová-Eatonová.

Ashton Eaton slaví foto: ČTK/AP

„Celý svůj život jsem zasvětil desetiboji, kterému jsem dal všechno. Dosáhl jsem úplně všeho, čeho jsem mohl. Byla to nejlepší část mého života. Končím,“ napsal Eaton na svůj twitterový účet.

04.ledna 2017 v 16:51, příspěvek archivován: 04.ledna 2017 v 19:05

After 10 years in the sport, we've decided to retire from track and field. See our full thoughts here: https://t.co/AIsJp7CROc

Eaton vymazal v roce 2012 ze světových desetibojařských tabulek Romana Šebrleho, který jako první překonal hranici 9000 bodů, když na americkém šampionátu v Eugene získal 9039 bodů.

Eatonův nejlepší výkon z MS v Pekingu 2015 pak má hodnotu 9045 bodů. K tomu drží i halový sedmibojařský světový rekord, je dvojnásobný mistrem světa i světovým šampionem v hale.

Olympijský vítěz z Atén Šebrle byl jedním z těch, kterým Eaton na svém webu při ukončení kariéry poděkoval. „Děkuji, že jsi překonal tu hranici. Díky tobě nyní útočíme na vyšší mety. Vždycky budeš tím, kdo nás jako první inspiroval,“ napsal Eaton na internetové stránce www.weareeaton.com, kde také popsal, jak ve třinácti letech Šeberleho zásluhou slyšel poprvé o desetiboji.

Ashton Eaton se svým zlatem z Ria.
Američan Ashton Eaton s kanadskou manželkou Brianne Theisenovou-Eatonovou.

„V zásadě už není víc, čeho bych v tomto sportu mohl dosáhnout,“ uvedl. „Snažil jsem se, abych objevil a posunul hranici svých limitů. Jestli se to skutečně povedlo? Nejsem si jist a ani nikdo jiný si jist být nemůže,“ napsal vícebojař.

Jeho osmadvacetiletá manželka Theisenová-Eatonová se loučí jako dvojnásobná úřadující vicemistryně světa v sedmiboji. Loni stejně jako její životní partner vyhrála světový šampionát v hale, na olympijských hrách v Riu pak získala bronz.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!